Půlrok po začátku koronakrize. Babiš chce důchodcům rozdat miliony roušek a respirátorů

MARKETING VLÁDY

Půlrok po začátku koronakrize. Babiš chce důchodcům rozdat miliony roušek a respirátorů
Premiér se rád fotí s důchodci. Foto: Facebook Andreje Babiše
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš chce ze státních skladů začít ve velkém rozdávat zásoby roušek a respirátorů. Dostat by je měli hlavně senioři, protože se před koronavirem musí více chránit, argumentoval předseda vlády v rozhovoru s rádiem Impuls. Je to tak už poněkolikáté v posledních dnech, co vláda slibuje přilepšit právě důchodcům.

Podle Babiše by se měli lidé chránit sami, ale stát by jim v tom měl pomoci. „Musíme najít nějakou rovnováhu, abychom ochránili lidi já určitě, protože máme dneska obrovské zásoby roušek, respirátorů FFP2, kterou já nosím,“ načal svou řeč a za chvíli pokračoval. „Já si myslím, že v pondělí na vládě chci navrhnout a diskutovat, že bychom mohli teď lidem rozdat ty respirátory a roušky. Musíme se poradit, ale měli bychom dát hlavně seniorům,“ míní.

Objednaných respirátorů je podle něj 12 milionů. Roušky můžou být i ve volebních místnostech, na skladech jich je 20 milionů. Distribuci by měla obstarat Česká pošta. „Možná právě teď je ten čas, abychom prostřednictvím České pošty udělali tuto distribuci a dali jsme to lidem k dispozici. S kolegou Hamáčkem máme teďka dostatečné zásoby i roušek i respirátorů a já si myslím, že důchodci by od nás měli dostat nějaké respirátory, ty dvojky. Je to asi potřeba, ty respirátory pro starší lidi jsou důležité,“ dodal v rozhovoru.

Premiér Babiš se v rozhovoru také přiznal k tomu, že prozatím neabsolvoval ani jeden test na koronavirus. Vzhledem ke své opatrnosti je ale přesvědčený o tom, že je zdravý.

Na důchodce míří i vládní záměr rozdat všem jednorázový předvánoční příspěvek. Starobní důchodci i lidé s invalidní či pozůstalostní penzí mají v prosinci podle návrhu zákona dostat příspěvek 5000 korun. Aby norma začala platit, musí ji projednat Parlament a podepsat prezident. Opoziční politici mluví o podplácení voličů, právě senioři totiž často volí Babišovo hnutí ANO.

Na plakátu před krajskými volbami navíc ANO prostřednictvím hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové tvrdí, že hnutí zajistí důchodcům zdarma testy na nemoc covid-19.