Zelená jaderná energetika
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
MAĎARSKÁ REAKCE NA ESKALACI VÁLKY
Maďarsko plánuje nasadit nový systém protivzdušné obrany v severovýchodní části země. Důvodem je podle ministra obrany Kristófa Szalay-Bobrovniczkého rostoucí ...
Summit Evropské unie věnovaný mimo jiné energetické krizi s prudce rostoucími cenami skončil bez konkrétních výsledků. Evropští politici zjevně nevědí, co si v této situaci počít, pokud nechtějí vzdát cestu k evropské bezemisní ekonomice. Takže se neřešilo a nevyřešilo nic konkrétního, místo toho se spřádaly utopické plány na společné nákupy plynu a vytváření strategických rezerv. Co konkrétního si pod tím představit, ale nikdo nevysvětlil.
Takže jediným konkrétním výstupem bylo připomenutí, že vlády můžou řešit vysoké ceny energií daňovými úlevami a finančními kompenzacemi pro firmy a domácnosti. Společná evropská regulace Green New Deal energie uměle zdražuje. A státy teď to umělé zdražení budou přes přerozdělování zmírňovat. V praxi sledujeme nástup nové fáze klimatického socialismu. Cesta k bezemisní ekonomice s sebou už teď nese zvýšení přerozdělování.
Loučící se Angela Merkelová ale všem připomněla, že současná energetická krize nesmí být impulzem k odklonu od vytyčené cesty k ekonomice bez emisí. Na velká slova je Evropská unie borec. S konkrétními činy je to zpravidla výrazně slabší.
Pod povrchem těchto prázdných vyhlášení ale padly důležité věty, podle nichž by se měla nastupující vládní koalice okamžitě zařídit. Německá předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na konci summitu prohlásila: „Evropská unie potřebuje jádro a plyn jako stabilní zdroje energie.“ Stabilní zdroje energie prakticky znamená přiznání, že ne vždy svítí a fouká a v té době je potřeba mít nějaké záložní zdroje, které dodají proud, když ho nebude dost ze zdrojů obnovitelných.
Budou potřeba stále. Většina zemí Evropy, která nemá divoké řeky nebo velké přehrady, za současného stadia vývoje technologií pro výrobu a skladování elektřiny nebude schopná svou potřebuje pokrýt jen z obnovitelných zdrojů. Vždy bude potřebovat zdroje záložní, stabilní, jak říká Ursula von der Leyenová.
Jádro je na rozdíl od plynu stabilní nejen výrobou, ale i cenou. Výrazně méně podléhá výkyvům na trhu. Navíc je to zdroj bez emisí.
Teď čeká Evropská unii velký souboj, které konkrétní energie se dostanou na list zelených zdrojů podle taxonomie, která kádruje energii na čistou a špinavou. Zařazení na tuto listinu rozhodne o cenách jednotlivých energií. Kdo bude na zeleném seznamu, bude si půjčovat za výrazně nižší úroky a bude mít výrazně levnější pojistky. Bude pro finančníky tím nejlepším klientem. Rozhodnutí, co bude na zeleném seznamu, má padnout do konce roku.
Francie rozjela obrovskou ofenzivu, aby se jádro stalo zelenou energetikou. Vyrábí z něj 75 procent energie a díky tomu má ve srovnání s jinými zeměmi výrazně nižší ceny. Energetická krize na ni má menší dopady. Francouzi staví jaderné bloky a chtějí začít stavět další. „Nikdy tady nebyla tak jasná a masivní podpora jaderné energetiky pro dosažení našich klimatických cílů,“ prohlásil na summitu francouzský prezident Emmanuel Macron.
My máme stejný zájem, aby bylo jádro zelené. Vláda by se měla v Bruselu masivně zapojit do tažení za to, aby se na ten zelený seznam atom dostal. Nebude to snadné. Proti jsou Němci, Rakušané, Lucemburčané. Ale blok za zelený atom pod vedením Francouzů, kam patří mimo jiné Poláci, Maďaři a Slováci, je už teď početně silnější než aliance odpůrců.
Výroky von der Leyenové a Macrona ukazují, že se otvírá okno příležitosti. Kromě aktivity v Bruselu je potřeba co nejrychleji připravit plán na nové bloky a vybrat jejich dodavatele. Nepromarnit příležitost, jako ji promarnil Andrej Babiš, když v roce 2014 hned po nástupu do vlády spolu se sociálními demokraty zastavil tendr na nové bloky v Temelíně v obavách, že Brusel Česku nepovolí státní podporu na nový atomový zdroj. Pár týdnů nato ji Brusel povolil Britům na jadernou elektrárnu Hinkley Point C, kterou jim staví Francouzi a financují Číňané.
Kdo zaváhá, nestaví a spadne do energetické krize. Nic jiného než jádro nás v čase evropského klimatického tažení s drahými energiemi nezachrání. Francouzi si to moc dobře uvědomují a chovají se podle toho. Vědí přesně, co je jejich zájem. Nejvyšší čas se začít chovat stejně.