Justice čeká na Godota
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA V IZRAELI
Zatykače, které dnes Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na bývalého ministra obrany Joava Galanta, nejsou ...
Představte si, že jste majitelem velkého podniku a vašim příbuzným patří menší firma. Tento menší podnik si pronajal vaše pozemky a vy mu v prvních letech jeho existence zajišťujete veškerý odbyt. Také mu ručíte za všechny úvěry, půjčujete své zaměstnance včetně právníků a účetních, spravujete jeho internetové stránky. Když je nejhůř, prostě malou firmičku převezmete a učiníte součástí svého velkého podniku.
Těžko by mohl někdo tvrdit, že váš podnik a podnik vašich příbuzných nebyly od samého počátku propojené, už z těch důvodů, že jste opravdu blízkými příbuznými a že malá firma bez vaší účasti nikdy nepodnikla nic významného.
V případě, ve kterém je malou firmou Farma Čapí hnízdo a jejím velkým spoluhráčem holding Agrofert, se člověk se zdravým rozumem zorientuje během pár minut. Tuzemská policie ani státní zastupitelství si však nevědí rady už 54 měsíců. Představitelé zdejší spravedlnosti se zasekli právě na problému, jestli dvě zmíněné firmy propojené jsou, či nejsou.
Po dlouhých letech už jádrem problému není otázka, jestli měla Farma Čapí hnízdo, jež vyrostla ve stínu potravinářského a zemědělského gigantu, nárok na dotaci ve výši 50 milionů korun. Neměla, proto také musel její současný majitel dotaci vrátit. Dopustil se tedy někdo podvodu, když o dotaci žádal? To by měli zjistit právě policisté, státní zástupci a případně soudy, ovšem po dvanácti letech od přidělení dotace není tato otázka právě žhavá.
Jak informoval iRozhlas.cz, policejní vyšetřovatel právě požádal o další dva měsíce odkladu, aby zjistil nějaké další detaily. Proto je zřejmé, že se konečnou odpověď nedozvíme také třeba ani za rok. Možná to bude za pět nebo za deset let a mezitím budeme mít spoustu důležitějších starostí.
Na významu však v souvislosti s nešťastnou dotací nabývá jiná otázka, totiž jestli má každý občan České republiky stejný nárok na spravedlnost. Samozřejmě jde o ideální nárok. Těžko se svých práv domůže dělník na minimální mzdě ve srovnání s miliardářem, který na svém případu může zaměstnávat na plný úvazek hned několik drahých právníků. Ti dokážou přinejmenším předkládat tak nepřehledné námitky, že si s tím běžný pracovník policie či justice nemusí vědět rady, zvláště když má na starost ještě další případy.
Ovšem také ideální, byť někdy těžko splnitelný nárok na rovnost před zákonem se už zpochybnil tím, jak dlouho se zdržuje případ, ve kterém je obviněným bývalý vlastník Agrofertu, premiér Andrej Babiš. Ani námitky Babišových právníků nezastavily auditory Evropské komise, aby během pár měsíců případ neuzavřeli s verdiktem, že žadatelé o dotaci na Čapí hnízdo podváděli. Stejné námitky však odložily rozhodnutí v případu premiéra o celé roky. Má Česko ještě pořád nezávislou justici? S každým měsícem odkladů nabývá tato otázka na vážnosti a spolu s tím roste i skepse obyčejných lidí.
POLITICKÉ PREFERENCE
OSLAVY 17. LISTOPADU 1989