U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, policie hlásí první potyčky
Summit G7
Tisíce lidí se dnes sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v jihofrancouzském městě Biarritz. Odpůrci globalizace, ekologičtí aktivisté i několik desítek příznivců francouzského protivládního hnutí žlutých vest se sešli v městečku Hendaye u španělské hranice. Podle tiskových agentur byla úřady povolená demonstrace dosud poklidná. Při manifestaci ve městě Bayonne však došlo podle zpravodajů na místě k prvním potyčkám mezi policií a pořádkovými silami, které nasadily slzný plyn i vodní dělo. Zranění hlášeni nejsou.
Ve městě Bayonne, které přímo sousedí s Biarritzem, se vydalo na pochod zhruba 300 lidí. Průvod byl zpočátku poklidný, ale později zpravodajové agentury AFP, listu Le Figaro či agentury DPA hovořili o potyčkách mezi demonstranty a policií, která krátce použila i slzný plyn a vodní děla. Podle DPA předtím vzduchem létaly kameny.
AFP uvedla, že demonstranti v Bayonne, mezi nimiž bylo mnoho mladých, skandovali slogany proti kapitalismu a policii. Demonstranti se v jednu chvíli ocitli ocitli před policejními zátarasy blokujícími přístup k mostu přes řeku Adour. Kolem 19:00 policie krátce použila vodní děla a slzný plyn, což donutilo demonstranty ustoupit.
V posledních dnech prosakovaly zvěsti o tom, že se chystá nepovolená demonstrace a radnice Bayonne ve čtvrtek informovala místní živnostníky, že různé francouzské a mezinárodní organizace vyzvaly k víkendovým protestům zejména v sousedících městech Bayonne a Anglet.
Trasa jiného a povoleného protestního pochodu vede z francouzského městečka Hendaye do španělského Irunu. Podle agentury AFP se demonstrace účastní zástupci nejrůznějších hnutí – antiglobalisté, ekologičtí aktivisté i lidé nespokojení s vládou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Řada lidí si na akci přinesla baskické vlajky. Hendaye i Biarritz totiž leží ve francouzské části Baskicka, Irun v jeho španělské části.
Podle organizátorů na protest dorazilo 15.000 pokojně demonstrujících lidí, policie ve 13:00 SELČ účast odhadla na 9.000 demonstrantů.
„Nejvyšší kapitalisté jsou tu a my jim musíme ukázat, že boj pokračuje,“ řekl agentuře Reuters 48letý Alain Missana, elektrikář, který přišel ve žluté vestě, jež se stala symbolem protivládních demonstrací ve Francii z konce minulého a první poloviny letošního roku. „Chtějí víc peněz pro bohaté a nic pro chudé. Vidíme hoře prales v Amazonii a tát arktické ledovce. Lídři nás musí slyšet,“ dodal Missana.
Navzdory účasti některých výrazných tváří žlutých vest – například Geneviève Legayové – se podle AFP dal počet příznivců hnutí v průvodu počítat jen na desítky.
Výrazně větší zastoupení – alespoň podle nápisů na transparentech – měli mezi protestujícími ekologičtí aktivisté, z nichž řada poukazovala na vážnou situaci v Amazonii. Jen v Brazílii od ledna přibylo oproti stejnému období loňského roku o 83 procent požárů. Celkem jich úřady napočítaly na 70.000. „Kdyby klima bylo katedrálou, už by ji zachránili,“ stálo podle AFP na jednom z transparentů v průvodu. Jeho autor odkazoval na skutečnost, že po požárů pařížské katedrály Notre-Dame se po celém světě zvedla vlna solidarity a na účty na opravu začaly proudit peníze od tisíců větších i menších dárců.
Summit G7 začíná v Biarritzu neformální večeří. Po poledni se začali do přímořského letoviska sjíždět první pozvaní představitelé včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či předsedy Evropské rady Donalda Tuska.
Francouzské úřady z Biarritzu v posledních dnech vytvořily pevnost, kterou chrání tisíce policistů. Celkem na bezpečnost a pořádek během summitu dohlíží přes 13.000 policistů a četníků. První střety demonstrantů s policisty vypukly již v noci na dnešek v městečku Urrugne jižně od Biarritzu, kde se nachází jeden z táborů odpůrců. Zadrženo bylo podle AFP 17 lidí.