Muž z Agrofertu promluvil: Staráme se, aby v Česku bylo co jíst. Babiš firmu neovládá
průša o špatných výsledcích
Předseda představenstva holdingu Agrofert Zbyněk Průša promluvil o loňských špatných ekonomických výsledcích společnosti. V rozhovoru pro deník Právo zároveň tvrdí, že „dotace tvoří jen velmi malý zlomek příjmů“ firmy, která je ve svěřenských fondech předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Loni to přitom bylo téměř 1,8 miliardy korun, přičemž zisk před zdaněním činil 1,776 miliardy korun. Agrofert zároveň chystá nový televizní spot, v němž chtějí holding ukázat jako „normální českou firmu plnou normálních lidí“.
Zbyněk Průša trvá na tom, že premiér, který pod tlakem vložil v únoru 2017 svůj holding Agrofert do svěřenských fondů, není ve střetu zájmů. „Udělal všechno, co po něm novelizovaný zákon o střetu zájmů, takzvaný lex Babiš, vyžadoval. Udělal, co po něm politici chtěli. Vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. A teď to leckomu nestačí a vykřikuje další požadavky. Ale to, co požaduje zákon, je splněno,“ řekl Průša.
Podle něj znají zaměstnanci holdingu předsedu vlády z televize, v centrále podniku na pražském Chodově se údajně vůbec nepohybuje. „Jistě že neřídí a ani neovládá. Kde by na to vzal čas? Běžte na Chodov do sídla Agrofertu a zeptejte se lidí, kdy ho tam naposledy viděli. Vidí ho tak nanejvýš v televizi,“ tvrdí Průša.
„Nebýt Agrofertu, tak se chodíme koukat na hospodářská zvířata do zoo“
Ačkoliv Agrofert dlouhodobě čerpá nejrůznější dotace, podle Průši tvoří subvence pro holding jen malou část jeho příjmů. „Víte, tady se někdo dlouhodobě snaží vytvářet dojem, že Agrofert je založený a závislý na dotacích a podniká jenom kvůli nim, ale to vůbec není pravda. Dotace tvoří jen velmi malý zlomek našich příjmů,“ řekl Zbyněk Průša.
Podle výroční zprávy Agrofertu za rok 2018 získal holding loni na nárokových dotacích 1,517 miliardy korun, což je o 200 milionů více než o rok předtím. Na investičních dotacích dostal 277 milionů, celkem tedy firma patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše čerpala dotace ve výši téměř 1,8 miliardy korun. Zisk před zdaněním klesl přitom o 559 milionů na 1,776 miliardy korun. Z výroční zprávy Agrofertu dále vyplývá, že loni prudce vzrostlo zadlužení holdingu - za jediný rok narostl dluh o více než 8 miliard korun. Více o výroční zprávě čtěte zde.
Průša připouští, že Agrofert měl v roce 2018 špatné hospodářské výsledky, firmu táhla ke dnu zejména německá pekárenská společnost Lieken, kde v minulosti holding značně investoval. „Každá firma žije v nějakém cyklu. Jednou jste dole, jednou nahoře, jednou máte tučný rok, jednou mizerný rok. U nás se loni potkalo několik faktorů. Celosvětově špatná situace na trhu s hnojivy, která jsou pro nás klíčovým byznysem. Do toho zásadní propad výkonnosti našich německých pekáren Lieken. A stranou nelze nechat ani růst ceny vstupů, třeba zemního plynu nebo obilí, a tím pádem i mouky. A samozřejmě nejen u nás, ale ve všech firmách roste i cena práce,“ komentuje snížení zisku Zbyněk Průša s tím, že rok 2019 se jeví pro Agrofert výrazně lépe.
Průša tvrdí, že je Agrofert jedním z posledních podniků, který ještě v ČR chová hospodářská zvířata. „My jsme jedni z mála, kdo ještě v Čechách má vlastní chovy a vlastní porážky, odkud bereme maso s českým původem. Nebýt nás, tak se možná fakt chodíme koukat na hospodářská zvířata do zoo,“ řekl Zbyněk Průša.
Předsedovi představenstva také vadí obraz holdingu v médiích, společnost tak podle něj chystá nový reklamní spot. „Rozhodli jsme se, že připravíme masivní reklamní kampaň, která představí Agrofert jako normální českou firmu plnou normálních lidí. Nemáme se za co stydět. Tisíce našich zaměstnanců ráno vstávají, poctivě pracují, starají se o hospodářská zvířata, vyrábějí potraviny, aby v České republice, bez přehánění, bylo co jíst,“ hájí své podřízené muž, který má k Andreji Babišovi dlouholetý vztah, v minulosti řídil jeho chemičku DEZA.