Charles Darwin „kolonialista“. Z londýnského muzea mohou zmizet i jeho exponáty
PRYČ MUSÍ I AUTORITY
Přírodopisné muzeum v Londýně ve světle událostí okolo hnutí Black Lives Matter provedlo audit svých sbírek s cílem zjistit, které exponáty by dnešní optikou mohli aktivisty za rovnost všech ras popudit. A výsledek? Potíže by mohl mít i biolog a zakladatel evoluční biologie Charles Darwin, protože byl příslušníkem kolonialismu. Informoval o tom web britského deníku Telegraph.
Britský přírodovědec totiž mimo jiné vyplul na lodi HMS Beagle na Galapágy, odkud přivezl řadu exponátů. Muzeum se nyní obává, že nálezy u Jižní Ameriky mohou být nyní vnímány jako koloniální výpravy a „vyznívat urážlivě“. Někteří ze zaměstnanců mají prý Darwinovu expedici za „připomínku kolonií, otroctví a impéria“.
Vedení muzea vydalo prohlášení, v němž připouští, že dění okolo demonstrantů Black Lives Matter může vést k změně názvů některých místností, soch a sbírek. Změny by se prý týkaly „využití a vystavení sbírek a veřejného prostoru“. V dokumentu sice zaznívá, že „věda, rasismus a koloniální moc byly neodmyslitelně propojeny“, muzeum by se ale mělo od této minulosti oprostit a ukázat, že je nyní méně rasistické.
Problémem by podle Telegraphu mohly mít třeba ukázky exotických ptáků, které Charles Darwin shromáždil během výpravy v roce 1835. A to proto, že cílem expedice bylo mimo jiné „rozšířit britskou moc“ v oblasti. Nelíbit by se mohly rovněž exponáty botanika Josepha Bankse, protože plul s kapitánem Jamesem Cookem pod vlajkou britského impéria. Do hledáčku se dostaly i předměty získané švédským vědcem Carlem von Linné, který měl za to, že Afričané jsou „lstiví, lhostejní a nedbalí“.
Některé stropy muzea prý zase nátěrem připomínají „bavlnu, čaj a tabák“, tedy komodity obecně spojované s dalekými kraji. Sám Darwin má sochu ve vstupní hale a je po něm pojmenované jedno křídlo muzejní budovy.