Do Prahy míří podnikatelská delegace z Tchaj-wanu. Čína pohrozila odvetnými opatřeními
ZAHRANIČNÍ NÁVŠTĚVA
Tchajwanská podnikatelská delegace vedená dvěma tamními ministry v sobotu zahájí svou čtyřdenní návštěvu Prahy. Tchajwanské firmy budou v České republice hledat příležitosti pro spolupráci v technologických oblastech, turismu či bankovnictví. Na misi naváže 27. října návštěva tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua, který by se měl setkat s předsedou Senátu ČR Milošem Vystrčilem (ODS). Čína, která Tchaj-wan považuje za své území, již pohrozila, že je připravena přijmout opatření k obraně národní svrchovanosti a územní celistvosti.
Z Tchaj-wanu má v sobotu dorazit zhruba 50 tamních předních podnikatelů. Misi vedou tchajwanský ministr Národní rozvojové rady Kung Ming-sin a ministr pro vědu a technologie Wu Cung-cuong. Podle Česko-tchajwanské obchodní komory se jedná o největší obchodní návštěvu v ČR v historii obou zemí. Tchajwanští podnikatelé budou chtít navázat spolupráci v informačních a komunikačních technologiích, zelených technologiích, internetu věcí, kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví nebo elektronických vozidlech.
O hrozbách Číny informovala agentura Reuters. Čína považuje Tchaj-wan za svou součást a přijímání vysokých tchajwanských představitelů v jiných zemích vždy vzbuzuje tvrdou kritiku Pekingu, který je vnímá jako podporu nezávislosti ostrova.
Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu se příští týden v úterý zúčastní na Slovensku konference organizované tamní nevládní organizací a poté se vydá do Prahy, kde by se měl sejít s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem. Vystrčil a Hřib loni Tchaj-wan navštívili a vyvolali tím ostrou reakci Pekingu.
Mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin na páteční tiskové konferenci prohlásil, že Peking bude Wuovu cestu detailně sledovat. „Čína přijme náležitá a nutná opatření k pevné obraně národní suverenity a územní integrity. Nikdo by si v této záležitosti neměl dělat iluze,“ řekl Wang na dotaz, zda Čína podnikne proti Čechům a Slovákům nějaké kroky. Jaká opatření by Peking mohl přijmout, mluvčí neupřesnil.
Tchaj-wan nemá navázané oficiální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí kromě Vatikánu a řada států vzhledem k tlaku Číny není ochotna vysoké tchajwanské činitele hostit, připomíná agentura Reuters. V roce 2019 ale šéf tchajwanské diplomacie například navštívil Dánsko, kde vystoupil na demokratickém summitu v Kodani.