Pod palbou čekají na Rusy. Až polovina Slovjansku viní z ostřelování Ukrajinu
ROZDÍLNÉ NÁZORY
Polovina lidí, kteří se rozhodli zůstat v ostřelovaném ukrajinském Slovjansku čekají na osvobození ruskou amrádou, myslí si starosta města. Sledují prý proruské zpravodajské kanály a nereagují na výzvy starosty k evakuaci. Ve městě se dokonce množí informace o tom, že útoky z posledního týdne, které se vyžádaly několik obětí, má na svědomí ukrajinská armáda. „Někteří lidé nestojí za smrt našich vojáků,“ myslí si jedna z žen o svých proruských spoluobyvatelích.
Slovjansk, ukrajinské město, které leží v oblasti Doněcké lidové republiky, je dalším městem, které se snaží dobýt ruská armáda. Raketové útoky zesílily zejména během uplynulého týdne. Na začátku týdne zabily sedm lidí a zničily obchody a domy. Starosta města Vadym Ljach tak vyzval zbývající obyvatele, aby město opustili. Podle něj se jich v bývalém stotisícovém městě nyní nachází zhruba 23 tisíc.
„Ostřelují město, střílejí na civilisty, počet útoků se zvýšil,“ popsal situaci starosta města. V jeho městě ale panují silné protiukrajinské nálady, někteří lidé mluví o tom, že útoky má na svědomí ukrajinská armáda. „Zasáhli to schválně,“ uvedl například 62letý Serhij, když pomáhal svému příteli vyzvednout zboží z poškozeného obchodu.
Starosta Ljach si myslí, že podobné názory sdílí až polovina těch, kteří ve městě zůstali. Část z nich odmítá poslechnout výzvy k evakuaci. Podle starosty jsou silně ovlivněni proruskou propagandou, kterou šíří ruské zpravodajské kanály v separatistických oblastech.
„Každý vidí, co chce,“ řekl. „Zřejmě sledují kanály a mluví se svými příbuznými, kteří je přesvědčují, že to všechno není pravda,“ uvedl starosta. „Je velmi těžké říci, proč se to děje. A to, co je třeba lidem v tomto směru vysvětlit, už dělám. Ale když slyší dělostřeleckou palbu, zdá se jim, že pochází od ukrajinské armády. Nepřesvědčíte je,“ dodal.
Proč své město neopustí popsal například 49letý Oleksandr. „Všichni na západě se na ty z východu dívají svrchu,“ řekl. „Chovají se k nám špatně. Říkají, že válka začala kvůli nám,“ dodal. Pokud by ale Slovjansk ovládli Rusové, město by podle svých slov opustil. „Pokud přijdou Rusové, nezůstanu tu ani den,“ uvedl.
Staršímu manželskému páru vybouchla v úterý raketa těsně vedle jejich domu, na kterém způsobila škody. I přesto ale Nina a Hennadij odmítají město opustit, protože by na přesun podle svých slov neměli sílu. Žena je etnická Ruska a její manžel Ukrajinec, reportéři The New York Times byli svědky, kdy žena okřikla svého muže, když pronášel protiukrajinské konspirační teorie, ty prý viděl na YouTube.
Učitelka tance Tetiana, která vede sběrné místo zásob pro armádu, uvedla, že jí bolí sledovat videa, kde si obyvatelé oblastí ovládaných Ruskem stěžují, že před příchodem vojsk měli hlad, zatímco ukrajinští vojáci podle jejích slov riskovali své životy, aby převezli humanitární pomoc. „Mám tohle město moc ráda, ale někteří lidé nestojí za smrt našich vojáků,“ řekla na účet svých protiukrajinských spoluobyvatel Tetiana.
Slovjansk byl v roce 2014 prvním městem, kde se chopili moci proruští separatisté. Ukrajinská armáda získala kontrolu nad městem o dva a půl měsíce později a od té doby zůstává v ukrajinských rukou. Sám starosta Ljach byl kdysi považován za proruského politika. Do politiky vstoupil jako člen proruské strany bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Druhé funkční období vykonává funkci starosty města Slovjansk jako člen opozičního bloku, který vznikl ze zbytků Janukovyčovy strany. Od únorové ruské invaze je tento blok zakázán. a Ljach byl ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jmenován šéfem civilně-vojenské správy ve svém regionu.