NASA se vrací ke kořenům navigace. Testuje sextant jako nouzovou zálohu

NASA testuje sextant

NASA se vrací ke kořenům navigace. Testuje sextant jako nouzovou zálohuNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Starým dobrým sextantům možná neodzvonilo, jak by se moderní technikou zhýčkaným současníkům mohlo zdát. Americká vesmírná agentura NASA totiž testuje, zda by tyto přístroje používané v minulosti námořníky k určení zeměpisné polohy při navigaci, nemohly využít vesmírné výpravy jako záložní navigaci v případě přerušeného spojení se Zemí. I s takovým zařízením se v pondělí vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nákladní loď Cygnus společnosti Orbital ATK, sdělila NASA.

Nosná raketa Antares, patřící rovněž soukromé firmě Orbital ATK, měla s kosmickým kamionem vzlétnout z kosmodromu na ostrově Wallops ve Virginii původně v neděli hodinu před polednem SELČ. Společnost se ale rozhodla start přeložit na pondělní dopoledne kvůli počasí a dodatečnému prověření systémů.

Cygnus na orbitální komplex dopraví vědecká zařízení, zásoby pro posádku a další materiál o celkové hmotnosti 3,4 tuny.

Kromě sextantu bude mít na palubě například zařízení CAL (Cold Atom Lab), schopné podle NASA vytvořit teplotu desetimiliardkrát chladnější, než jaká existuje ve vesmírném vakuu. V takto utvořeném prostředí pak pomocí laseru a magnetického pole dokáže téměř znehybnit atomy a zachovat je v takovém stavu déle, než je to možné na Zemi. Výsledky tohoto výzkumu mohou pomoci k vylepšení řady technologií, včetně senzorů, kvantových počítačů a atomových hodin využívaných k vesmírné navigaci.

Jiným zajímavým experimentem, s nímž Cygnus míří na orbitální komplex, je BEST (Biomolecule Extraction and Sequencing Technology). Jeho cílem je zdokonalit genetické sekvencování k identifikaci mikroorganismů přítomných na ISS, které dosavadní metody zjistit nedokážou, a zároveň umožnit posouzení případných mutací, k nímž může dojít v beztíži.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: K rudé planetě se vydala sonda InSight. NASA chce poprvé pod povrch Marsu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články