Ministerstvo nezvládlo komunikaci, zlobí se asociace. Ve Slovinsku jsou stovky Čechů
TURISTÉ VE SLOVINSKU
Ministerstvo zdravotnictví nezvládlo komunikaci na vlastním území ani v zahraničí, výsledkem je tak opětovné zařazení České republiky Slovinskem na seznam středně rizikových zemí, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle ministerstva zdravotnictví je aktualizace seznamu rizikových zemí výsledkem odborných protiepidemických postupů a opatření, nikoliv komunikace jako takové. Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů.
„Země se na seznam zařazují dle incidence případů onemocnění covid-19 na 100 000 obyvatel. Česká republika má vyšší incidenci než Slovinsko, tím pádem ji země zařazuje na seznam rizikových zemí," uvedla Renata Povolná z tiskového odboru ministerstva. Podle informací na webu Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC) má Slovinsko za posledních 14 dní kumulativně 9,3 nakaženého na 100 000 obyvatel a ČR 27,8.
Slovinci se podle Papeže chovají velmi korektně, nechají projíždět lidi, kteří cestují do Chorvatska. Ti, kteří si před 6. srpnem zakoupili dovolenou ve Slovinsku, nemusí podstoupit karanténu. Cestovní kanceláře do země pořádají různé typy zájezdů, především do hor nebo pro cyklisty. Dalších několik set Čechů se podle něj do Slovinska určitě chystalo, ale vstup kombinovaný s karanténou je velkou překážkou, uvedl.
„To, jakým způsobem ministerstvo zdravotnictví nezvládlo situaci v Karviné a nezvládá komunikaci o těch věcech, které se u nás dějí, ani s vlastním obyvatelstvem, natož se zahraničím, to (zařazení na seznam rizikových zemí) nás může potkat i u dalších zemí,“ řekl. Uvádět bychom podle něj měli pouze počet nakažených koronavirem, kteří se léčí v nemocnicích. Mnoho zemí nově potvrzené případy podle něj nezveřejňují, je u nich totiž přímá souvislost na počet provedených testů.
Možnost jednání se Slovinskem o vrácení ČR na seznam bezpečných zemí není podle Papeže pravděpodobná. Lokální ohniska v tuzemsku se neustále mění a vláda podle něj selhává v ochraně jednotlivých komunit. Papež komunikaci české vlády směrem k zahraničí kritizoval už na začátku července, kdy Slovinsko poprvé vyřadilo ČR z bezpečných států. O pár dní později Lublaň omezení zmírnila a za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Bez omezení mohli Češi znovu do Slovinska cestovat od 17. července. Komunikace ČR se podle Papeže od července ještě spíše zhoršila.
Omezení pro Čechy zavedlo i Norsko – od dnešní půlnoci musejí po vstupu do této skandinávské země strávit deset dní v karanténě. Oslo zařadilo Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do červené kategorie na svém semaforu kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace.