Bečvu nikdo nezakopává pod koberec, říká Brabec a přísahá na zdraví svých blízkých
OTRÁVENÁ BEČVA
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl obavy opozice z toho, že kauza vyšetřování ekologické havárie na Bečvě vyzní doztracena. Může prý odpřisáhnout na zdraví svých blízkých, že nikdo nic nezakopává pod koberec. Poslancům dnes také řekl, že je naštvaný z prodlužování vyšetřování. Kauzu je třeba vyšetřit „padni komu padni“, uvedl.
„Nikdo nic nezakopává pod koberec. To vám mohu odpřisáhnout na zdraví všech nebo všeho, co je mi blízké,“ řekl místopředseda ANO Brabec před přerušením debaty ve Sněmovně. Na zdraví svých dětí v minulosti přísahal také předseda vlády a ANO Andrej Babiš, když sliboval, že mimo jiné nebude zasahovat do práce redaktorů v médiích, kteří patří do holdingu Agrofert.
Ministr se také ohradil proti tvrzení, že jako někdejší ředitel Lovochemie, která rovněž patří do holdingu Agrofert, nemá vztah k životnímu prostředí. „Jestli si myslíte, že bývalý ředitel chemičky trhá mouchám křídla a dusí zvířátka, tak se prosím omluvte,“ řekl poslanci ODS a starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi. Brabec podotkl, že je mimo jiné rybář a houbař.
Vyšetřovací komise k havárii na Bečvě, kterou iniciovala opozice, by podle ministra nepřípustně měla nahradit práci policie. Komise by zasahovala do neuzavřené kauzy, čímž by vytvořila nebezpečný precedens. Stejné argumenty v debatě používali i komunisté ve zdůvodnění, proč vznik komise nepodpoří.
Komise by podle jejích iniciátorů měla do půl roku pomoci odhalit viníky. Měla by vyhodnotit postup státních orgánů a jejich případná procesní pochybení či liknavost. Měla by také vyvodit případnou trestní odpovědnost. Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám.
Hlasování se nestihlo. Faltýnek ho smetl, stěžují si Piráti
„Předseda sněmovního klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek dnes při jednání Sněmovny o havárii na řece Bečvě požádal o pauzu klubu a tím fakticky smetl hlasování o zřízení vyšetřovací komise, protože hlasování se již nestihlo,“ napsali redakci pirátští poslanci.
„V kauze otrávení řeky Bečvy je pro mě, kromě samotného vyšetření kauzy a dopadení viníka, důležité také nastavení jasných pravidel, která by znemožnila opakování chaosu při šetření ekologických havárií (...). Vyzvala jsem ministra Brabce, aby výboru poskytl informace nejen o postupu v šetření kauzy, ale také informace k přípravě nové legislativy směřující k zajištění jednotného přístupu k šetření havárií v životním prostředí. A to včetně popisu kompetencí jednotlivých orgánů podílejících se na šetření a evidenci jednotlivých úkonů. Kauza Bečva není zdaleka jedinou, kde proces vyšetřování připomíná Kocourkov. Chci se ale zasadit o to, aby byla poslední,“ uvedla předsedkyně poslaneckého Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).