E-neschopenky nejsou „absolutně připravené“. Ministerstvo mluví o jejich odkladu

Projekt se zadrhl

E-neschopenky nejsou „absolutně připravené“. Ministerstvo mluví o jejich odkladuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Příprava e-neschopenek, které by měly fungovat od roku 2019, se zadrhla. S jejich zavedením počítá od ledna příštího roku schválená novela o nemocenském pojištění. Ministerstvo práce ale upozorňuje, že projekt není absolutně připraven a chce ho odložit.

Podle ministerstva práce bude nutné změnit zákon. „Potřebná legislativní novela zákona o nemocenském pojištění byla vyhlášena ve Sbírce zákonů v srpnu 2017 s účinností od 1. ledna 2019. Nové vedení ministerstva s touto informací sice při správě projektu pracovalo, nicméně již první výstupy z prověření uvedeného ukazují, že tento projekt absolutně připraven není a s velkou pravděpodobností bude ministerstvo muset jeho realizaci odložit a případně také iniciovat legislativní změnu,“ uvedla pro Echo24 mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckhardová.

Navíc není jasné, kdo by měl projekt provést a kdo dodá programové vybavení. „Je krásné, že máme připravenu legislativu na příští rok. Nemáme ale ten software a ještě ani vlastně nevíme, kdo to bude realizovat,“ řekla už dříve na sněmovnímu sociálnímu výboru ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Podle ní se vypíše výběrové řízení na „nadlimitní zakázku“, tedy na zakázku za větší sumu peněz.

E-neschopenka by dle ministerstva měla zjednodušit dočasné pracovní neschopnosti. „Cílem projektu je realizovat plně funkční on-line elektronickou komunikaci zúčastněných subjektů, tím zrychlit procesy předávání informací a urychlit výplatu nemocenského pojištěncům (zaměstnanci a OSVČ). Projekt rovněž přinese snížení administrativní zátěže zaměstnavatelům, ošetřujícím lékařům a České správě sociálního zabezpečení a umožní zaměstnavatelům získat rychleji aktuální informace o pracovních neschopnostech svých zaměstnanců,“ dodala Hanousek Eckhardová.

E-neschopenky nebudou povinné

Na rozdíl od e-receptů ale nemají být e-neschopenky povinné. „Každý lékař bude moci vystavovat neschopenky elektronicky i v papírové podobě. To znamená, že elektronická forma nebude pro lékaře povinná. Volba formy bude výhradně na lékařích. Údaje z papírových formulářů budou pořizovány do databáze po doručení na okresní správy sociálního zabezpečení,“ potvrdil pro Echo24 resort práce a sociálních věcí.

Podle šéfa senátního zdravotního a sociálního výboru Petera Koliby (ANO) by zavedení e-neschopenek bylo snadnější, než je tomu u e-receptů. „E-neschopenka by zvýšila přehled i informovanost. Byla by daleko jednodušší než e-recept, protože by se týkala menšího počtu lidí,“ uvedl Koliba. Dodal, že jako lékař e-recepty používá už několik let. O registraci pro e-neschopenku požádal už loni v říjnu, zatím ji nedostal.

Na přípravu e-neschopenek i dalších systémů chce dohlédnout i sněmovní sociální výbor. Zřídil proto svůj podvýbor pro informační technologie. Vede jej pirátský poslanec Lukáš Kolářík.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Lékaři mohou letos ještě vypisovat papírové recepty, stvrdil senát

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články