Unikátní nález v Česku: 2000 let starý keltský vodovod, nejstarší ve střední Evropě
archeologický objev
Patrně nejstarší dochovaný vodovod ve střední Evropě nalezli archeologové při vykopávkách nedaleko Vysokého Mýta. V místech, kde se má ještě letos začít budovat úsek dálnice D35, objevili strouhu z období, kdy na našem území žili Keltové, tedy před více než 2000 lety. Kromě vodovodu zde olomoučtí archeologové odhalili i několik studní. V jedné z nich je stále voda. Na nález upozornil Český rozhlas Pardubice.
Na první pohled obyčejný žlab v půdě je jedním z nejpozoruhodnějších nálezů, který čeští archeologové letos na našem území učinili. Je totiž důkazem o způsobu fungování keltských osad. Vodovod spojoval studnu a jeden z větších domů v osadě. „Shodou okolností je to také dům, v jehož jedné kůlové jamce byl nalezen zlomek skleněného laténského náramku. Takže když to shrnu, jedná se v podstatě o nejstarší dochovaný vodovod ve střední Evropě,“ řekl pro ČRo Pardubice Radko Sedláček, jeden z archeologů.
Na poli mezi Vysokým Mýtem a Hrochovým Týncem odborníci nalezli celkem pět studní, přičemž u několika z nich se dochovala i konstrukce pravděpodobně z dubového dřeva. Materiál nyní odešlou na expertízu, která umožní přesněji určit stáří dřeva i způsob, jakým s ním Keltové pracovali.
Průzkum v místě, kde bude v budoucnu vést dálnice D35, začal již vloni. Hotový má být letos na podzim, kdy mají začít stavební práce.