Polská policie zadržela aktivistku. „Řeči o toleranci nedávají právo urážet cítění věřících“

Urážka náboženského cítění?

Polská policie zadržela aktivistku. „Řeči o toleranci nedávají právo urážet cítění věřících“Aktualizováno 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Polská policie včera o šesté hodině ráno vtrhla do bytu aktivistky pořádající protivládní demonstrace, zadržela ji a po několik hodin ji vyslýchala kvůli podezření, že se dopustila urážky náboženského cítění věřících v převážně katolickém Polsku plakáty s Pannou Marií se svatozáří v barvách duhy, která je symbolem hnutí za práva sexuálních menšin. O zadržení aktivistky Elžbiety Podlešné informovala polská média, ministr vnitra policii poděkoval za správný postup.

Za urážku náboženského cítění hrozí aktivistce až dva roky vězení. Ministr vnitra Joachim Brudziński na twitteru ohlásil, že policie zadržela podezřelou ze zhanobení čenstochovské madony, po staletí uctívané Poláky, a poděkoval policii za správný postup. „Žádné řeči o svobodě a ‚toleranci‘ nedávají nikomu právo urážet cítění věřících,“ zdůraznil.

Nevládní organizace Amnesty International (AI) vyjádřila nad případem „krajní znepokojení“ a vyzvala polské úřady, aby přestaly obtěžovat pokojné demonstranty a aktivisty, včetně zatýkání lidí hájících svá práva. „Omezování aktivistů ve svobodném vyjádření jejich názorů je nezákonné a musí okamžitě přestat,“ zdůraznila Barbora Černušáková z AI.

Šest policistů podle listu Gazeta Wyborcza vtrhlo do varšavského bytu jednapadesátileté Podlešné o šesté ráno, byt prohledali a zabavili mobilní telefon, počítače a další zařízení. Poté ji odvezli na policejní velitelství v Plocku, kde ji téměř pět hodin vyslýchali. „Vyhrožovali, že budu zavřena nejméně 24 hodin, ale když můj advokát zavolal prokurátorovi, tak ten řekl, že o ničem nevěděl, a nakonec jsem byla propuštěna,“ řekla sama aktivistka. „Vzali mi otisky a biologické vzorky. Cítila jsem se jako zločinec,“ dodala.

Černá madona čenstochovská
Předlohu plakátu, kvůli kterému polská policie zadržela aktivistku, tvoří obraz Černé madony čenstochovské, což je středověká ikona znázorňující Pannu Marii s Ježíškem, uctívaná jako ochránkyně Polska. Uchovává se v paulinském klášteře Jasná Hora ve slezské Čenstochové. Tam ji pravděpodobně umístil Vladislav II. Opolský, podle legendy v srpnu 1384. Podle jiné legendy jde o malbu vytvořenou samotným sv. Lukášem Evangelistou, pravděpodobně však jde o středověkou byzantskou ikonu. Původní malba byla vážně poškozena husity při nájezdu roku 1430.

K urážce náboženského cítění se nepřiznala, ani k vylepování zmíněných plakátů v Plocku. „Neodpovím na tuto otázku, protože nechci úřadům usnadnit práci. Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáváním homosexuálních osob ke zločincům,“ řekla.

Na plakáty s čenstochovskou madonou s duhovou svatozáří si minulý měsíc stěžovali polští katoličtí biskupové. Ministr Brudziński si později odpoledne na Twitteru stěžoval, že reakce „evropských demokratů“ byla předvídatelná. Zadržená aktivistka však podle něj urazila náboženské cítění katolíků.

Aktivisté naopak na sociálních sítích šíří zmíněný plakát. „Duha nemůže nikoho urážet. Rozum a lidstvo urážejí ti, kteří se tím cítí uraženi,“ napsal Wojciech Kinasiewicz ze sdružení Občané Polské republiky. „Církevní hodnostáři vládnoucí Polsku rozkázali policii zadržet Elu Podlešnou. Za Marii v duhové svatozáří. V Polsku. V Evropě. V roce 2019,“ pozastavila se kandidátka do Evropského parlamentu Marta Lempartová a přislíbila vytisknout „10.000 duhových Marušek“ během 24 hodin.

Ministr vnitra Brudziński je na podobná témata citlivý. Již v minulosti se vyjadřoval k upravené polské vlajce, na které byl polský orel doplněn na duhové pozadí. Sexuální menšiny a hnutí LGBT jsou v poslední době součástí vzrušené debaty v konzervativním Polsku.

Čtěte také: Tragické přistání letadla bylo unáhlené, za katastrofu může nejspíš i posádka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články