2 "Brexitová obluda"

FOTO: Jak vlastně vypadá brexit? Jako modrá a chlupatá obluda, odhalili Nizozemci

, NOVÉ

Témata: , ,

Mohutné, modré a chlupaté. Nějak takhle si představuje nizozemská vláda brexit, který dostal vlastního maskota ve formě chlupatého monstra. Stát s jeho pomocí připravuje domácí firmy na možné dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie. S „brexiťákem“ se vyfotil i nizozemský ministr zahraničí Stef Blok a fotografii následně nasdílel na svém Twitteru, čímž ale spustil vlnu kritiky ze strany Britů. 

Poněkud svérázně vypadající modré a chlupaté monstrum, oblečené do bílého trička s nápisem „brexit“, je součástí vládní kampaně, která má nizozemské firmy seznámit a ideálně i připravit na možné dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie. Širokou popularitu modré potvoře nyní udělal nizozemský ministr zahraničních věcí Stef Blok. Ten zveřejnil na svém Twitteru fotku, na níž pózuje vedle ležícího „brexiťáka“, který si ustlal na jeho pracovním stole. 

Ve svém tweetu také odkazoval na speciální kalkulačku, která má firmám obchodujícím s Brity pomoci vypočítat dopady rozchodu s EU. Z výzkumu nizozemského ministerstva financí totiž vyplynulo, že se pouze 24 % podnikatelů připravilo, či stále připravuje na nadcházející brexit. Těmito kroky chce vláda upozornit, že je lepší se na změny v rámci obchodních styků připravitr dříve než později, obzvláště vzhledem k nejistému průběhu samotného brexitu.

„Je to rozhodně kreativnější než všechno, co britská vláda doposud vyprodukovala ohledně brexitu,“ okomentoval ministrův příspěvek jeden z uživatelů na Twitteru. Ne všichni ale sdílí s Nizozemci smysl pro humor. Zastánci brexitu obviňují ministra Bloka z provokace a bagatelizace rozchodového procesu. Země plánuje vystoupit z EU za více než měsíc, konkrétně 29. března 2019.

Premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek v britském parlamentu utrpěla další porážku, když zákonodárci odmítli podpořit její snahu domluvit s Evropskou unií nové podmínky brexitové dohody. Hlasování bylo sice považováno za symbolické, pro premiérku je ale nepříjemné, neboť je signálem pro EU, že britští poslanci za Mayovou nestojí. Premiérčin úřad přesto po hlasování Dolní sněmovny uvedl, že šéfka vlády chce ve vyjednávání pokračovat. List The Guardian v pátek ale v komentáři napsal, že Mayová rozhovory s EU jen předstírá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Další porážka Mayové, parlament její brexitovou dohodu nechce. To oslabuje její pozici v Bruselu

Na tvrdý brexit by mohli doplatit čeští astmatici. Odchod z EU může ztížit obchod s léky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.