Koronavirus v Evropě sílí. Britové nestíhají očkovat, Francie zpřísňuje zákaz vycházení
KORONAVIRUS VE SVĚTĚ
Koronavirová nákaza začíná opět nabývat na síle i mimo Česko. Kvůli obavám ze setkávání lidí během svátků také většina evropských zemí přijala přísnější opatření. Liší se ovšem přístup jednotlivých států k očkování proti onemocnění covid. V Británii už počet očkovaných první dávkou vakcíny firem Pfizer a BioNTech překročil jeden milion a v pondělí by měla nově začít vakcinace látkou vyvinutou ve spolupráci Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca. Odborníci ale varují, že vzhledem k rychlému šíření nakažlivější varianty viru SARS-CoV-2 tempo očkování nestačí, Británie nyní hlásí kolem 50 tisíc nově nakažených denně,
„Tento rok začínáme s vědomím, že máme před sebou lepší časy. Očkovali jsme už milionem dávek a ještě zrychlíme v pondělí po začátku očkování oxfordskou vakcínou,“ uvedl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Británie zahájila očkování proti covidu-19 už začátkem loňského prosince, zatím ale má plnou imunitu jen zlomek z téměř 67milionové populace. Vládní poradce Chris Whitty vládu vyzval, aby změnila strategii a prodloužila rozestup mezi dvěma dávkami vakcíny až na 12 týdnů ze současných tří týdnů, aby tak co nejrychleji zvýšila počet lidí, kteří dostali alespoň jednu dávku.
Počet osob nakažených koronavirem se nyní v Británii rychle zvyšuje, v úterý, ve středu, ve čtvrtek i v pátek úřady hlásily více než 50 000 nových případů nákazy za 24 hodin, ve dvou případech šlo o rekordní počet. Data statistického úřadu ONS ukazují, že nová nakažlivější varianta viru se prokázala u 63 procent infikovaných v Anglii a dokonce u 77 procent infikovaných v Londýně, upozornil list The Independent. Celkem země registruje už přes 2,5 milionu nakažených a více než 74 000 obětí.
Francie zpřísňuje zákaz nočního vycházení
Francie kvůli zhoršující se epidemické situaci v některých regionech prodloužila zákaz nočního vycházení. Zpřísnění se týká 15 ze 101 departementů zejména na východě a také na jihu země, kde budou smět lidé opouštět domovy po 18:00 jen v naléhavých případech. Ve zbytku Francie začíná noční zákaz vycházení ve 20:00.
Dřívější začátek zákazu vycházení nově platí například v oblastech Ardennes, Jura nebo Alpes-Maritimes, kde leží i město Nice.
Vakcínu Pfizer/BioNTech zatím ve Francii podle televizní stanice TF1 dostalo jen 332 lidí. V sousedním Německu, které začalo očkovat ve stejnou dobu, už první dávku vakcíny obdrželo přes 130 000 lidí.
Ve Francii s téměř 67 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo koronavirem 2,62 milionu lidí a 64 760 z nich zemřelo. Ve čtvrtek úřady informovaly, že za 24 hodin přibylo téměř 20 000 nových případů, ve středu to bylo přes 26 000 nakažených, nejvyšší bilance za poslední měsíc. Vláda tvrdila, že chce bilanci nových případů udržet pod hranicí 5000 denně.
Itálie hlásí přes 20 tisíc nakažených denně
V Itálii se poslední den zjistili více než 22 000 nových případů koronaviru, což je o něco méně než o den dříve. Přesto se však jedná o druhou nejvyšší bilanci od začátku prosince. Počet úmrtí se zvýšil o 462 na celkových 74 621, a Itálie si tak dál drží smutné prvenství země s nejvyšším počtem obětí covidu-19 v Evropě. Turecko oznámilo, že u lidí přijíždějících z Británie se podařilo odhalit 15 případů nové nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2.
V Itálii, která má 60 milionů obyvatel, se od února koronavirem nakazilo už více než 2,22 milionu lidí. Stejně jako v mnoha dalších zemích Evropské unie už ale italští zdravotníci zahájili očkovací kampaň: vakcínu firem Pfizer/BioNTech k prvnímu dni nového roku dostalo přes 34 000 lidí. Až do neděle v zemi platí přísná opatření včetně uzavření restaurací a omezení pohybu, která vláda přijala kvůli obavám z šíření viru při setkávání lidí během svátků.
Turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za 24 hodin přibylo přes 12 000 nakažených a 212 úmrtí. Celkový počet infikovaných je v 82milionové zemi stejný jako v Itálii – 2,22 milionu. V pátek v Turecku začala čtyřdenní celostátní karanténa, která platí až do brzkých ranních hodin 4. ledna.
Turecko je další zemí, kde se objevila mutace koronaviru známá pod označením B.1.1.7. Ta se šíří zejména v Británii a podle tamních vědců je až o 70 procent nakažlivější. Testy ji zatím odhalily v řadě evropských zemí, ale i v Austrálii, Kanadě, Japonsku nebo na Filipínách.