Výchova Gret v Čechách. Proč si platíme strach z ekologické katastrofy
TÝDENÍK ECHO
Když si při příležitosti třiceti let svobody nechal studentský spolek Svobodný listopad dělat u agentury Median velký průzkum na téma Jací jsme? o generaci mezi 18 a 30 lety, vyšel z něj jeden překvapivě velmi silný trend. Strach z blížící se ekologické katastrofy. S tím, že přijde, souhlasí nebo spíš souhlasí 68 procent dotázaných. Lenka Zlámalová se ve svém textu zabývá zdrojem tohoto strachu, ukázku z něj přinášíme níže.
Kde se ten katastrofismus v mladých bere? Obrovskou roli hraje atmosféra doby. Bodem zlomu je rok 2015. Přináší do Evropy dvě témata, která ovládnou veřejnou debatu. Toho podzimu kulminující migrační krize víří už dlouho probublávající diskusi o přistěhovalectví, ochraně hranic a soužití velmi odlišných civilizací uvnitř evropských států. Ještě léto předtím je ve Spojených státech odhalena při podvodech s emisemi nikoli oxidu uhličitého, na nějž je zaměřena veřejná pozornost, ale méně sledovaných oxidů dusíku u dieselových motorů, největší německá automobilka Volkswagen.
Ukazuje se, že snižování emisí u aut se spalovacími motory se dostalo na technickou hranici. Automobilky nejsou schopné dostávat závazkům, které jim politici ve velkých klimatických slibech nadiktovali. A tak podvádějí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.