Sobotka končí ve sněmovně. Chce se vydat „úplně jinou životní cestou“

Konec Bohuslava Sobotky

Sobotka končí ve sněmovně. Chce se vydat „úplně jinou životní cestou“AKTUALIZOVÁNO
Bývalý premiér Bohuslav Sobotka Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Bývalý premiér a poslanec za ČSSD Bohuslav Sobotka končí v Poslanecké sněmovně a od dubna bude jen řadovým členem sociální demokracie. Mandát se rozhodl složit kvůli osobním důvodům. Informoval o tom na svém Facebooku. Poslancem je od roku 1996, skončí k 31. březnu. Političní soupeři ČSSD oceňují, že Sobotka vedl programovou politiku.

„V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrt století, z toho celkem 8 let v soc. dem. vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se – ještě v plné síle – úplně jinou životní cestou,“ uvedl Sobotka.

Dále čtěte: Odcházející Sobotka byl poslancem, ministrem, předsedou ČSSD i premiérem

Co bude expremiér nyní dělat, zatím neprozradil, jasno chce mít po Vánocích. „Kam přesně ta cesta povede, Vám zatím neprozradím. Stojím na křižovatce a zvažuji několik možných směrů. Předpokládám, že po Novém roce budu mít jasno,“ napsal Sobotka na Facebook.

Své straně, jíž předsedal v letech 2011 až 2017, prý nechce „okopávat kotníky“. „Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů. To, že končím jako parlamentní politik, ale neznamená, že končím jako aktivní občan,“ uvedl Sobotka.

Bohuslav Sobotka byl českým premiérem od roku 2014 do prosince 2017. Členem sociální demokracie je od roku 1989. Ve sněmovně by ho měl nahradit bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který se po volbách stal tajemníkem poslanců strany.

V poslední době na sebe upozornil kritikou toho, aby šla sociální demokracie do vlády s hnutím ANO. Ve vnitrostranickém referendu o vstupu ČSSD do vlády bude hlasovat proti.

Poslanecký klub sociálních demokratů poděkoval Sobotkovi za jeho práci. Někdejší Sobotkův vnitrostranický soupeř Michal Hašek uvedl, že po odchodu expremiéra ze sněmovny skončí spekulace o tom, jak se poslanci ČSSD postaví k podpoře společné vlády s hnutím ANO, o níž sociální demokracie nyní vyjednává.

Celý text Bohuslava Sobotky o svém konci v Poslanecké sněmovně zveřejněném na Facebooku:

Vážení přátelé,
rád bych se s Vámi podělil o rozhodnutí, k němuž jsem už mnoho měsíců směřoval. Na konci března definitivně skončím ve vysoké politice. Opustím Poslaneckou sněmovnu a od 1. 4. budu nadále už jen řadovým členem ČSSD. Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní. V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrt století, z toho celkem 8 let v soc. dem. vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se – ještě v plné síle – úplně jinou životní cestou. Kam přesně ta cesta povede, Vám zatím neprozradím. Stojím na křižovatce a zvažuji několik možných směrů. Předpokládám, že po Novém roce budu mít jasno. Do té doby se chci zejména věnovat svým synům, vzdělávat se, odpočívat, číst, věnovat se více blízkým lidem a zkrátka všem věcem, na které jsem v uplynulých letech neměl kvůli náročné službě veřejnosti čas.

Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů. To, že končím jako parlamentní politik, ale neznamená, že končím jako aktivní občan. Tím jsem byl vlastně už od střední školy a zůstanu jím určitě i nadále. Zejména v době, jako je tato. Ve vnitrostranickém referendu ČSSD se chystám hlasovat proti účasti sociálních demokratů ve vládě Andreje Babiše. Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují.

Potkal jsem ve svém politickém životě spoustu různých lidí. S některými jsem spolupracoval, mnohých jsem si vážil, s jinými se dohadoval. Někteří mne podporovali, jiní mne nemuseli. Většina z nich ale byla přesvědčenými demokraty. Moc si přeji, aby přesvědčených demokratů zůstala v naší republice i v budoucích letech drtivá převaha…

Chtěl bych ještě jednou z celého srdce upřímně poděkovat za podporu ve všech sněmovních volbách, které jsem od roku 1996 na jižní Moravě absolvoval, za spolupráci na zlepšování života v Česku, ať už jsem byl jako politik ve vládě či v opozici. A v neposlední řadě děkuji za všechna osobní setkání v nejrůznějších koutech naší krásné země, kam mne moje práce zavedla.
A těším se na ta další!
Hezký den

‚Sobotka zaslouží dík‘

„Politické postoje a názory Bohuslava Sobotky jsem nikdy nesdílel. Po mém vstupu do politiky patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. Sobotka zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval,“ napsal na Twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Bohuslav Sobotka se snažil o slušnou sociálně demokratickou stranu. Hledal, snažil se. Bohužel marně,“ uvedl čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše není Sobotkovo rozhodnutí překvapivé. „ČSSD vstupuje do vlády s Andrejem Babišem, který fakticky stojí za Sobotkovým pádem. Navíc, vzhledem k situaci uvnitř ČSSD, tedy roztříštěnosti strany a neslavnému výsledku v parlamentních volbách, se bývalý předseda ocitá na druhé či spíše až třetí či další koleji. Je tedy více než pochopitelné, že se pan Sobotka stahuje do ústraní,“ řekl Bartoš.

„Respektuji rozhodnutí Bohuslava Sobotky. Byl férovým soupeřem, konkurentem i kolegou. Přeji mu mnoho úspěchů v životě mimo vysokou politiku,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

‚Smutný konec politické dráhy expremiéra‘

„Označil bych to možná za trochu smutný konec politické dráhy expremiéra. Ale když se podíváme zpět, není to zdaleka ojedinělý případ – maně mě napadají jména jako (Jiří) Paroubek, (Mirek) Topolánek. Možná bych čekal trochu jiný přístup stran – ne, že se o svého bývalého premiéra úplně ‚postarají‘, ale že třeba budou chtít využít jeho zkušeností namísto toho, aby si spolustraníci oddechli, že už je konečně pryč,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík.

„Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat,“ napsal na Twitteru tajemník poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který Sobotku ve Sněmovně nahradí.

Hašek uvedl, že si Sobotkova rozhodnutí váží, expremiér podle něj prokázal loajalitu k ČSSD. „Jeho krok doufám přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,“ sdělil ČTK.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Jsem proti vládě ČSSD s ANO, vymezil se expremiér Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články