Moskevský soud poslal Navalného do vězení. Stráví tam přes 2,5 roku
SOUD S ALEXEJEM NAVALNÝM
Moskevský soud dnes poslal do vězení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit přes 2,5 roku. Jeho obhájkyně Olga Michajlovová oznámila, že se proti verdiktu odvolá.
Ruský opozičník podle médií v rámci předešlého soudního verdiktu pobýval v domácím vězení deset měsíců a nyní ho tedy čekají v běžném vězení dva roky a osm měsíců.
Soudkyně Natalija Repnikovová dnešní verdikt podle agentury TASS zdůvodnila tím, že Navalnyj se vyžadovaným kontrolám opakovaně vyhýbal ještě před léčbou v Německu.
Podle zpravodaje agentury TASS se při vynášení rozsudku Navalnyj pokusil usmát, zatímco jeho žena Julija se rozplakala. Stráž ji k obžalovanému nepustila, popsal server Kommersant. „Vše bude v pořádku. Zatím,“ stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla. Jeho tým vzápětí vyzval k dalším demonstracím.
Navalnyj dnes stanul před soudem v souvislosti s případem, ve kterém v prosinci 2014 dostal podmíněný trest 3,5 roku vězení za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Vězeňská služba a prokuratura požádaly soud, aby opozičníka poslal do vězení za porušení podmínek trestu. Obhajoba argumentovala tím, že Navalnyj nemohl chodit k vyžadovaným kontrolám, protože se léčil v Německu z otravy látkou ze skupiny novičok.
Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej v roce 2014 odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Vladimiru Putinovi v prezidentských volbách. Argumentoval také tím, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení. Firma Yves Rocher v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla „žádnou škodu“.
Jednání soudu dnes provázela přísná bezpečnostní opatření, policie mimo jiné uzavřela ulice v okolí soudní budovy, do které omezila přístup. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle agentury TASS i v centru hlavního města. Rádio Echo Moskvy vpodvečer uvedlo, že policie uzavřela Rudé náměstí sousedící s Kremlem. Během dne bezpečnostní složky zadržely už 370 stoupenců Navalného, informoval ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky.
Západ uvěznění odsoudil a žádá okamžité propuštění Navalného
Německo, Británie a Spojené státy vyzvaly k okamžitému propuštění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Podle německého ministra zahraničí Heika Maase je verdikt „hořkou ranou“ právnímu státu v Rusku, šéf britské diplomacie označil soudní rozhodnutí za „perverzní“.
Zatčení Alexeje Navalného odsoudil také český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Jde o vykonstruovaný proces, uvedl večer na twitteru. Rozsudek moskevského soudu měl podle ministra zahraničí jasnou motivaci - umlčet opozici - a EU by se měla znovu vrátit k tématu sankcí vůči Rusku.
Málo překvapivý rozsudek s jasnou motivací umlčet opozici. Česko požaduje okamžité propuštění A. #Navalny, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. EU by se měla opět vrátit k tématu sankcí.https://t.co/gzJYmK9fuC
— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 2, 2021
„Spojené státy jsou hluboce znepokojeny rozhodnutím ruských úřadů odsoudit opozičníka Navalného na dva roky a osm měsíců do vězení,“ uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken a vyzval k jeho „okamžitému“ propuštění. „Budeme s našimi spojenci a partnery úzce spolupracovat, abychom Rusko pohnali k zodpovědnosti za to, že nedodržuje práva svých občanů,“ dodal šéf americké diplomacie.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil dnešní verdikt moskevského soudu za „hořkou ránu“ základním svobodám a právnímu státu v Rusku. „Alexej Navalnyj musí být neprodleně propuštěn,“ dodal Maas na twitteru.
Das Urteil gegen Alexej @Navalny ist ein herber Schlag gegen fest verbriefte Freiheitsrechte und Rechtsstaatlichkeit in #Russland. Der EGMR hat dieses Verfahren bereits 2017 als willkürlich kritisiert. Alexej #Nawalny muss unverzüglich freigelassen werden.
— Heiko Maas 🇪🇺 (@HeikoMaas) February 2, 2021
K „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění“ Navalného vyzval rovněž britský ministr zahraničí Dominic Raab. Propuštěni by podle něj měli být také všichni pokojní demonstranti a novináři zadržení v posledních dvou týdnech. „Dnešní perverzní verdikt, jehož cílem se stala oběť otravy spíše než ti, kteří jsou za ni zodpovědní, ukazuje, že Rusko nedodržuje základní závazky, které se očekávají od každého zodpovědného člena mezinárodního společenství,“ uvedl Raab v prohlášení.
The UK calls for the immediate and unconditional release of @navalny and all of the peaceful protesters and journalists arrested over the last two weeks.https://t.co/40OokBueS0
— Dominic Raab (@DominicRaab) February 2, 2021