Nová závislost? Uživatelé antidepresiv mají problém: Nemůžou s nimi přestat

závislost na antidepresivech

Nová závislost? Uživatelé antidepresiv mají problém: Nemůžou s nimi přestatNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Antidepresiva jsou v současné době neodmyslitelnou součástí života milionů lidí. Mnohým z nich léky pomohly vyřešit závažné problémy, přibývá ovšem lidí, kterým léky způsobily další potíže – nemůžou s jejich užíváním přestat. O extrémních následcích je však podle mnohých nikdo neinformoval. Na problém upozornil server deníku New York Times.

Počet lidí, kteří se s problémy potýkají se stále zvyšuje. Nově zveřejněná analýza prokázala, že se mezi dlouhodobé uživatele antidepresiv řadí více než 15 milionů Američanů. Počet lidí beroucích medikamenty přitom strmě stoupá – za posledních osm let se počet dlouhodobých uživatelů zdvojnásobil, v roce 2000 šlo o 5 milionů lidí. Problém u těchto lidí nastává poté, kdy chtějí léky vysadit. Mezi nejtypičtější symptomy, které popisují, patří dlouhodobá únava, zmatenost a nevolnosti, s nimiž se musí potýkat po několik měsíců.

New York Times přinesl rozhovor s Victorií Tolinovou, mladá žena užívala antidepresiva tři roky. Dalších devět měsíců jí trvalo, než se dokázala vrátit do běžného života. Tolinová otevřeně popsala problémy, které musela po vysazení antidepresiv překonat. „Nebyla jsem schopná dokončit vysokou školu,“ řekla. „Až teď cítím, že se dokážu vrátit do práce a znovu zapojit do běžného života, doplnila sedmadvacetiletá žena.

Tolinová není jediným člověkem, který se v této situaci ocitl. Situaci podle lékařů zhoršuje především to, že tento typ medikamentů byl původně určen pro krátkodobějších užívání, běžná doba léčby se pohybovala kolem dvou měsíců. To se však změnilo a mnoho lidí na léky spoléhá po dlouhá léta. Výzkum důsledků dlouhodobého užívání na lidský organismus, je však stále na počátku.

Spotřeba antidepresiv narůstá po celém světě. Problém se týká zejména rozvinutých zemí, například ve Velké Británii se počet předepsaných léků na psychické problémy zdvojnásobil. Z toho důvodu vláda v lednu spustila program, který má situaci lidí, kteří antidepresivům odvykají zmapovat. Na Novém Zélandu už podobný průzkum provedli. Jeho výsledky dosavadní trend potvrdily – tři čtvrtiny respondentů uvedly, že vysazení je jejich největším problémem.

 

Čtěte také: Převratný výzkum: Stres může změnit DNA spermií, tvrdí vědci

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.