Boj o kontrolu měst a obcí. Piráti a vláda chtějí, aby NKÚ kontroloval i samosprávy

Rozšíření pravomocí NKÚ

Boj o kontrolu měst a obcí. Piráti a vláda chtějí, aby NKÚ kontroloval i samosprávyAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Na hospodaření měst, krajů i veřejnoprávních médií by mohl nově dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Navrhují to Piráti i vláda, vznikají tak dvě velmi podobné novely. Zástupci obcí a měst se rozšiřování pravomocí NKÚ nebrání, ale upozorňují, že už nyní se jednotlivé kontroly samospráv překrývají. Návrh tedy odmítají, bojí se administrativního „tsunami“. O návrhu Pirátů v úterý jednala vláda, postavila se k němu neutrálně. O novele rozhodne parlament.

„Nic proti rozšíření pravomocí NKÚ. Je to na rozhodnutí parlamentu, zda mu svěří další pravomoci. Ale před dalším rozšířením kontrolních kompetencí by mělo dojít k odstranění dosavadního překrývaní kontrol,“ uvedl pro deník Echo24 předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. „Když na jeden projekt přijdou kontroly ze tří institucí, jenom to zdržuje od práce,“ dodal.

Piráti svým návrhem pokračují v pokusu o protikorupční tažení ve Sněmovně. Rozšíření pravomocí NKÚ je jeho součástí stejně jako registr smluv nebo nominační zákon. NKÚ by dle nich měl kontrolovat i hospodaření statutárních měst, krajů a veřejnoprávních médií. Dnes NKÚ hlídá pouze hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. „V minulosti jsme byli na úrovni krajů svědky řady korupčních kauz i dlouholetého zneužívání dotací z regionálních operačních programů (ROP). Věřím, že pokud by je měl NKÚ pravomoc kontrolovat, mohly být odhaleny mnohem dříve,“ řekl pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

Něco obdobného navrhuje ve vládní novele i kabinet, ovšem s tou odlišností, že by se kontroly NKÚ týkaly i obcí s rozšířenou působností. Rozšíření kontrolní působnosti NKÚ je obsaženo i v programovém prohlášení vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Vláda proto dává přednost vlastní úpravě, návrh novely zákona o NKÚ z dílny Pirátů v úterý ani neodmítla, ani nepřijala.

Naopak změnu Ústavy v souvislosti s NKÚ vláda vítá. Rozšíření pravomocí úřadu totiž musí předcházet změna Ústavy, kterou sněmovna nemůže prosadit proti vůli Senátu. „I vzhledem k tomu, že je to věc, která je obsažena v programovém prohlášení vlády a návrh vychází z návrhu, který již je připravován na vládní úrovni, zaujala vláda souhlasné doporučující stanovisko,“ uvedl v úterý ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

NKÚ je nezávislým orgánem, který kontroluje hospodaření státu. Jeho existence je zakotvena v české ústavě a v zákoně o NKÚ. V čele úřadu stojí ředitel Miroslav Kala. NKÚ se vyjadřuje ke státnímu závěrečnému účtu a dohlíží také na plnění státního rozpočtu. Kontrolu prostředků měst a krajů či kontrolu firem s majetkovou účastí státu ve své kompetenci zatím nemá.

Proti jsou zástupci obcí, zaměstnavatelů a firem

Návrh na rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ směrem k obcím a krajům ale odmítají zástupci obcí, zaměstnavatelů a firem. Pirátskému návrhu vyčítají, že neumožňuje účinnou obranu proti kontrolním závěrům NKÚ, neřeší rozmanitost již existujících veřejnoprávních kontrol a zasahuje do ústavně garantovaného práva na samosprávu. Svaz měst a obcí ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR nedaly pirátskému návrhu souhlas, vymezují se ale i proti vznikající vládní úpravě.

Pirátská novela navazuje na někdejší vládní předlohu, kterou na rozdíl od Sněmovny neschválil Senát. Předložil ji tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Horní komoře vadilo především to, že norma rozšiřuje počet kontrolujících úřadů, které často s rozdílnými výsledky kontrolovaly tutéž věc v hospodaření obcí, například využití dotací. Senátoři požadovali po vládě, aby zjednodušila a harmonizovala kontroly ve veřejné správě. Zákon o kontrole a řízení ale loni v srpnu senátoři odmítli, protože podle nich tyto požadavky nesplňoval.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Čerpání evropských dotací na energie je příliš pomalé, tvrdí NKÚ

Evropské dotace jdou velkým firmám. Na malé podniky nic nezbývá, kritizuje NKÚ

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články