Plačící devítiletá Zianna dobývá internet emotivním projevem
Boj za práva černochů
K policejním střelbám na černošské Američany se vyjádřilo mnoho slavných osobností a v ulicích stále pochodují demonstranti. Devítiletá Zianna však jedním krátkým projevem dokázala ovládnout světová média i sociální sítě. „Nelíbí se mi, jak s námi jednají. Jen proto, že máme jinou barvu kůže, přece nic neznamená,“ řekla dívka.
„Máme v očích slzy a přitom bychom je tam neměli mít,“ řekla devítiletá Afroameričanka Zianna Oliphant na radnici v americkém městě Charlotte, kde nedávno opět došlo k policejní střelbě na černocha. Holčičku přítomní hlasitě povzbuzovali, když se rozplakala a chvíli nemohla mluvit.
„Jsme černí, neměli bychom se takto cítit. Neměli bychom být nuceni protestovat, protože s námi špatně jednáte. Děláme to, protože potřebujeme bojovat za svá práva,“ řekla Zianna v krátkém dvouminutovém projevu, který se okamžitě začal šířit na sociálních sítích a světových médiích.
Zianna se ve městě Charlotte narodila a takovou atmosféru prý ještě nepocítila. V slzách pokračovala: „Je to hanba, že jsou naši otcové a matky vražděni, a my je už nikdy nemůžeme vidět. Je to hanba, že musíme jít na hřbitov a pohřbít je. Máme v očích slzy a neměli bychom je tam přitom mít. Potřebujeme naše otce a matky vedle nás.“ Matka Zianny později sdělila, že projev nebyl plánovaný.
Protesty na radnici v Charlotte se rozpoutaly poté, co místní policie zveřejnila video ukazující policejní střelbu na třiačtyřicetiletého Keitha Scotta. Podle serveru The Guardian přijeli k jeho autu dva policisté v civilu v neoznačeném vozidle. Podle svých slov se připravovali na základě zatykače zajmout jinou osobu.
Policisté prý viděli muže se zbraní a tak ho zneškodnili. Rodina Scotta však tvrdí, že muž byl zdravotně postižený, neozbrojený a ve svém autě si pouze četl knihu. Policie sice skutečně na místě později našla zbraň, podle zákona Severní Karolíny, kam Charlotte spadá, je však legální nosit u sebe zbraň. Podle CNN není ani na jednom ze záběrů vidět, že by Scott zbraň v ruce držel nebo se choval agresivně. Kritici tak říkají, že policie neměla právo takto zasáhnout, a žádají rezignaci starosty i místního policejního šéfa.