Střela je dárek americkým bastardům ke Dni nezávislosti, vzkázal Kim
Mezikontinentální raketa děsí svět
Severní Korea oznámila, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa, kterou vyzkoušela v úterý, je schopna nést silnou jadernou hlavici. Spojené státy a Jižní Korea po počátečním názoru, že šlo o střelu středního doletu, postoj změnily a také již tvrdí, že šlo skutečně o mezikontinentální raketu. Podle korejské státní agentury KCNA Kim Čong-un při startu rakety prohlásil, že je to dárek pro americké bastardy ke Dni nezávislosti.
Američtí experti, kteří analyzovali dráhu letu, dosaženou výšku a vzdálenost, jsou podle agentury Reuters toho názoru, že raketa by mohla potenciálně zasáhnout Aljašku. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v této souvislosti prohlásil, že severokorejský režim představuje světovou hrozbu, která si žádá globální reakci.
Kvůli této záležitosti se také dnes ve 21:00 SELČ sejde v New Yorku na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, které nyní předsedá Čína.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ale Spojeným státům zjevně vysmívá. Podle státní agentury KCNA citované západními médii při startu rakety prohlásil, že by „američtí bastardi nebyli rádi, kdyby jim tento dárek přišel na výročí 4. července“, píše The Telegraph. Jeho národ „ukáže Spojeným státům svou odvahu“ a že nikdy nebude o svých zbrojních programech vyjednávat.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Odborníci zpochybňují, že by Severokorejci už byli ve vývoji tak daleko, nicméně varují, že úterním testem KLDR „překročila červenou linii“ a že je pouze otázkou času, kdy toho dosáhne, nebude-li zastavena.
Kromě Spojených států a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také představitelé Ruska, Číny, Japonska, EU a OSN. Rusko a Čína trvají na stanovisku, že v úterý šlo o zkoušku rakety středního doletu a v reakcích vyzývají všechny strany ke zdrženlivosti.