Lavina v Himálaji smetla i mladého manažera Googlu
Oběti zemětřesení
Ničivé sobotní zemětřesení, které zasáhlo především území Nepálu, spustilo velkou sérii lavin v osmitisícovém Himálaji a způsobilo tak smrt mnoha horolezců. Byl mezi nimi i jeden z manažerů společnosti Google, který chtěl zlézt nejvyšší horu světa Mount Everest. S odvoláním na rodinné příslušníky o jeho smrti informovala světová média.
Dan Fredinburg, jak se mladý manažer jmenoval, se na nejvyšší horu světa chystal vystoupat se společností Jagged Globe, která výstupy zprostředkovává. Právě ona ve svém prohlášení, potvrzeném rodinnými příslušníky Fredinburga, uvedla okolnosti, za jakých zaměstnanec nadnárodního gigantu zemřel.
Avalanche like „50 storey building of white“ – Everest #NepalQuake survivors describe ordeal http://t.co/uIfwbQPTo0 pic.twitter.com/HdM2jgEMc2
— BBC News (World) (@BBCWorld)
April 26, 2015
Utržená lavina prý zasáhla část základního tábora, ve které se v tu chvíli nacházel, a způsobila mu zranění hlavy neslučitelná se životem. Tom Briggs, marketingový ředitel společnosti, uvedl, že další dva horolezci z Fredinburgovy skupiny utrpěli menší zranění. „Viděli lavinu, jak se blíží k táboru a byli schopni jí utéct, ale samotný tábor jí stál přímo v cestě. Naše myšlenky a modlitby jsou s Danovou rodinou a přáteli,“ uvedl.
Fredinburgova sestra Megan jeho úmrtí potvrdila na jeho účtu na sociální síti Instagram. „Je mi líto, že musím oznámit všem, kdo ho milovali, že dnes brzy ráno během laviny na Everestu náš Dan utrpěl rozsáhlá zranění hlavy a nezvládl to,“ napsala. „Byl a stále je pro nás vším,“ dodala.
Krátce před smrtí přitom na tom samém instagramovém účtu sdílel obrázek, kde sedí v plné výbavě na dvou svázaných žebřících a popíjí „ranní cappuccino“.
U společnosti Google se Fredinburg zaměřoval na oblast soukromí uživatelů. Zároveň byl spoluzakladatelem projektu Save the Ice, který se mezi lidmi snaží zvýšit povědomí o rizicích globálního oteplování.
Zatím se nepodařilo zjistit přesný počet horolezců, kteří během sobotního zemětřesení a následných otřesů přišli o život. V době katastrofy jich v základním táboře a na hoře samotné bylo nejméně 1000, přičemž 400 z nich byli cizinci. Horská jednotka indické armády uvedla, že v sobotu na Everestu našla 18 mrtvých těl. Nepálské úřady naproti tomu potvrdily jen 10 zemřelých. Konečný počet tragicky zemřelých horolezců ve výsledku bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší.
Čtěte také: Vědci řešili, jak odvrátit katastrofu. Týden před zemětřesením
Sobotka: Byla tam i řada Čechů
Nepálu podle premiéra Bohuslava Sobotky pomůže i Česká republika. O humanitární pomoci i situaci velkého počtu Čechů, kteří jsou nyní v Nepálu na horolezeckých a turistických výpravách, by měla v pondělí jednat vláda.
Už tak špatnou situaci v oblasti v neděli ještě zhoršily mohutné následné otřesy o síle až 6,7 stupně. Podle informací ministerstva zahraničí se v Nepálu v době zemětřesení nacházelo 145 českých občanů, přičemž se 60 z nich se dosud nepodařilo navázat kontakt.
Otřesy ponechaly mnoho míst v Nepálu bez elektřiny, dodávek vody a dokonce i telefonního spojení, takže řada nejvíce poškozených oblastí zůstala zcela odříznuta od světa.
S tím, jak pokračují záchranné práce, se objevují stále noví lidé, kteří zemřeli během tragédie. V neděli odpoledne se počet těch, kteří zahynuli, vyšplhal až na 2500 lidí.