Iráčané z Česka do Německa neprošli. Teď požádali o návrat domů

Návrat domů

Iráčané z Česka do Německa neprošli. Teď požádali o návrat domůAKTUALIZOVÁNO
Iráčtí křesťanští uprchlíci, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Foto: FOTO: Facebook/NF Generace 21
1
Domov

Echo24

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku. České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Cizinci, které letos do Česka přivezl Nadační fond Generace 21, zadržela policie minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic na cestě do Německa. Uprchlíci poté požádali znovu o azyl v České republice a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Podle ministerstva vnitra úředníci všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Chovanec pro ČT uvedl, že chce, aby návrat skupiny 16 uprchlíků byl co nejrychlejší. Také řešil otázku financí, návrat totiž musí zaplatit stát. „Následně budeme jednat s Nadačním fondem Generace 21, jestli jsou schopní to zaplatit oni. Já bych byl velmi pro, aby to zaplatila Generace 21, protože to oni státu tuhle finanční újmu způsobili,“ řekl Chovanec.

Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Ráno je policie převezla dodávkami na nedalekou služebnu. Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převaděčství. Oba muže policie po výslechu propustila a odjeli minibusem ze služebny cizinecké policie.

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově.

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Slezské diakonie, která se stará o uprchlíky v Moravskoslezském kraji, se v regionu zatím problém nevyskytl. Skupina žijící v Praze podle dřívějších informací Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, další stěhování neplánuje.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila.

Čtěte také: Iráčtí uprchlíci se do Německa nedostali, chtějí znovu žádat o azyl v ČR