Drž se, Johne
KOMENTÁŘ
Během rutinního lékařského vyšetření se ukázalo, že senátor John McCain, jeden z nejvýraznějších představitelů „starých pušek“ v Republikánské straně, má mimořádně zhoubný nádor na mozku. Podle tiskového vyjádření prestižní kliniky Mayo, kde se osmdesátiletý politik podrobil akutnímu chirurgickému zákroku, se senátor a válečný veterán „velice dobře zotavuje“. I v případě, že by se John McCain úplně uzdravil, bude nyní v americkém Senátu jistě nějakou dobu chybět. V něčem je to příznačné. McCain byl zosobněním republikánské Ameriky – té její části, jež svoji relevanci bere ze služby vlasti a z konzervativních hodnot. V roce 1967 sloužil ve Vietnamu jako bojový pilot, byl sestřelen, zajat a jako válečný zajatec internován v nechvalně známém „Hanojském Hiltonu“ – severovietnamském vězení pro válečné zajatce. Tam byl opakovaně mučen a dodnes si z této doby nese zdravotní následky.
Severovietnamští komunisté přesto McCaina nikdy úplně nezlomili. Když přišli na to, že je jejich zajatec synem admirála McCaina, někdejšího legendárního ponorkového velitele ze druhé světové války, nabídli mu možnost předčasného propuštění, ovšem pod podmínkou, že odsoudí americké vojenské angažmá ve Vietnamu. John McCain odmítl s tím, že neopustí další americké spoluvězně, své kamarády. Na pokusy komunistické propagandy využít ho coby maňáska, na němž bude režim demonstrovat svou převahu nad změkčilými Američany, poté reagoval po kovbojsku. Když ho na Vánoce roku 1968 jeho mučitelé postavili před fotoaparáty, aby, podobně jako před nimi nacisté, demonstrovali „humánní“ zacházení se zajatci, McCain do objektivů opakovaně zařval: „Jděte do hajzlu!“ A doprovodil to vztyčeným prostředníkem. A tahle nevycválaná povaha mu zůstala.
Během prezidentské kampaně byl jedním z mála významných republikánských politiků, který se i poté, co už bylo zřejmé, že několikrát zkrachovalá hvězda reality show je skutečně tím, koho GOP nominuje do nejvýznamnějšího úřadu na planetě, dokázal Donaldu Trumpovi postavit. Když se Trump nechutným způsobem otřel o rodinu kapitána Khana, důstojníka americké armády, jenž se obětoval za své spolubojovníky v Iráku, a nový americký prezident, sám člověk, co se díky své privilegované pozici vyhnul službě ve Vietnamu, měl poznámky ohledně muslimského zázemí Khanovy rodiny, byl to John McCain, kdo tyto výroky označil za nepřijatelné. Když na sjezdech Republikánské strany zaznívaly hlasy konspiračních fanatiků o tom, že Barack Obama je antikrist a agent al-Káidy, byl to John McCain, kdo řekl: „Nesouhlasím s Barackem Obamou v jeho politice, ale je to skvělý Američan a pro naši vlast dělá to, co považuje za nejlepší.“
Po zveřejnění McCainovy diagnózy reagovala i výrazně levicová americká média, například u mladé populace extrémně populární platforma The Young Turks, stejně: „Nesouhlasíme s tebou, ale drž se.“ Racionálně uvažující lidé v USA to totiž vidí podobně. John McCain, veterán, politik a stará konzerva, je člověk z časů, kdy politika byla střetem idejí. V době, kdy ideologie je sprosté slovo a vyhrává se výkřiky do tmy, je takových lidí potřeba víc než kdy jindy. Tak ještě jednou: Drž se, Johne.