Za vydání knihy hrozily trable s StB. Teď ji sponzoruje Babiš
OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE
Kniha Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále se koncem dubna dočkala dalšího ze svých četných vydání. Přibyly navíc desítky stran dokumentů mapujících obtíže s vůbec prvním vydáním v komunistickém Československu 80. let. Stejně jako tehdy vydala i letos knihu Jazzová sekce. A potřebné peníze získala od ministra financí Andreje Babiše (ANO).
Jazzová sekce vydala v dubnu Hrabalovu knihu při příležitosti stého výročí narození autora. Druhé vydání pod taktovkou sekce obsahuje i komentované úřední spisy, které dokazují, jak těžkou záležitostí bylo vydání první. Nechybí například udání pracovníků ministerstva kultury pro přípravu vydání knihy nebo prohlášení lidí z Jazzové sekce, že odmítají podat informace, kde se kniha bude tisknout. Součástí knihy jsou i materiály StB, mimo jiné tajný návrh kompromitace člena výboru Jazzové sekce.
Je tu babišmánie, tvrdí Srp
Přesto sdružení přijalo peníze na vydání knihy od firmy Agrofert Andreje Babiše, který je podle slovenského Ústavu paměti národa veden hned v několika spisech StB jako tajný agent s krycím jménem Bureš. Pro dlouholetého šéfa Jazzové sekce Karla Srpa ale není Babišova nejasná minulost tématem.
„Tyto věci nás ale proboha přeci vůbec nezajímají. Vůbec ne. Ani se k tomu nevracejme, jaký byl kdysi pan Babiš. Vždyť tady jsou mnohem horší záležitosti,“ odmítá se o minulosti vicepremiéra bavit Srp a dodává: „Naopak jsme překvapeni, že tu vznikla babišmánie, kdy k němu vzhlíží celý národ. Ptejme se proč.“
Nutno dodat, že sám Karel Srp byl v dokumentech Státní bezpečnosti veden jako její tajný spolupracovník Hudebník, který měl udávat své kolegy z umělecké branže. V roce 2000 ale soud rozhodl, že byl Srp ve spisech evidován neoprávněně.
John Bok: „Babišovi šlo o kariéru v zahraničním obchodu. A že tam byl jen svévolně zařazený, to jsou pohádky. Najděte mi jediného člověka, který dělal zahraniční obchod a nespolupracoval s StB.“
Spolupráce Babiše z Jazzovou sekcí každopádně nezačala u Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále. Jak vzpomíná Srp, Babiš organizaci pomáhal už v minulosti, například s výstavou o heydrichiádě v roce 1998.
Absurdní, Hrabal by se musel smát
Ne všechny členy a přátelé Jazzové sekce z období před revolucí však nechává Babišova minulost chladnými. Nad sponzorstvím se podivuje třeba předseda občanského sdružení Unijazz (další organizace navazující na původní Jazzovou sekci) Čestmír Huňát. Ten měl při prvním vydání knihy v 80. letech na starost distribuci mimopražským členům a objednavatelům a velká část tehdejšího nákladu prošla jeho rukama.
„Je to divné. Moc nevím, co k tomu říct. Myslím si, že když někoho třeba i očistí v dnešní době soudy jen proto, že není dostatek důkazů, nebo že mu to dosvědčí bývalí estébáci, tak je to smutné,“ kroutí hlavou.
A spojení Jazzové sekce Karla Srpa s Andrejem Babišem nechápe ani politický aktivista John Bok. „Pan Babiš chce asi napravit svou minulost. Připadá mi to trochu absurdní a pokud existuje něco posmrtného, tak si myslím, že se asi musí starý pan Bohumil smát. Každý si to musí srovnat sám v sobě,“ přemítá Bok.
Sám nikdy členem Jazzové sekce nebyl, ale v době, kdy byli její členové věznění, pomáhal. „Je to relativizace reality. Po pětadvaceti letech jako by se vše smývalo. Babišovi šlo o kariéru v zahraničním obchodu. A že tam byl jen svévolně zařazený, to jsou pohádky. Najděte mi jediného člověka, který dělal zahraniční obchod a nespolupracoval s StB. Všichni lidi, kteří dělali v podnicích zahraničního obchodu, podepsali spolupráci. Samozřejmě k tomu byli třeba i donucení. Ale kdyby to nepodepsali, nemohli by to dělat,“ uzavírá Bok.