Čistky v Turecku bez konce. Úřady vydaly zatykač na 55 podnikatelů
Potlačený pokus o puč
Turecké úřady vydaly zatykač na 55 lidí, kteří údajně finančně podporovali tureckého islámského učence Fethullaha Gülena, který přes deset let žije v dobrovolném azylu v USA. Gülen je obviňován z červencového pokusu o puč. Podezřelí podnikatelé mu prý odváděli velké částky na pomoc, přičemž peníze měly cestovat tam a zpět mezi Tureckem, Ugandou, Tanzánií a Kazachstánem od roku 2014, píše agentura Reuters.
Turecká policie prováděla v sobotu razie na 57 místech. U některých podezřelých byla v telefonech nalezena aplikace Bylock, díky níž si měli s Gülenem posílat šifrované zprávy, uvedla ruská televize NTV.
V pátek policie nechala zatknout přes padesát akademických pracovníků, kteří jsou podezřelí z napojení na Gülena. Razie probíhala celkem ve 12 provinciích, v nichž policie zatýkala univerzitní profesory a další akademické pracovníky. Mezi zadrženými je i šéf jedné z menších politických stran.
Islámského učence, myslitele, intelektuála a aktivistu Gülena, prezident Erdogan obviňuje z pokusů o převrat opakovaně. Gülen byl dlouho Erdoganovým spojencem, situace se ale obrátila po korupčním skandálu z roku 2013. Mezi podezřelými byla celá řada lidí blízkých tehdejšímu premiérovi Erdoganovi, včetně jeho synů a bývalých ministrů. Erdogan obvinil z rozpoutání skandálu Gülena a jeho vláda zahájila rozsáhlé čistky, při nichž propustila či přeložila tisíce policistů a stovky soudců a prokurátorů, kteří se na vyšetřování korupční kauzy podíleli. Gülen jakékoliv napojení na pučisty odmítá.
Po potlačeném červencovém vojenském převratu už bylo v Turecku zatčeno přes 32 000 lidí a přes 100 000 státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů bylo odvoláno. Erdogan v souvislosti se zatýkáním čelí mezinárodní kritice, podle níž se snaží likvidovat nepohodlné představitele ideové opozice.