Chovanec přemohl Babiše. Česká pošta dostane stamiliony
KONEC VLEKLÉHO SPORU
Sobotkova vláda kývla na novelu poštovního zákona a ukončila tak spor mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). Česká pošta bude ročně dostávat až 700 milionů korun od státu jako kompenzaci za ztrátové služby – doručování běžných zásilek nebo provozovny v malých obcích. Babiš předtím schválení normy týdny odmítal, teď to jako prohru ale nevnímá.
„Schváleno! Vláda našla systémové řešení, které zabrání rušení poštovních poboček a udrží dostupnou veřejnou službu pro občany,“ uvedl na svém Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ne všichni ve vládě jeho a Chovancův pohled sdíleli. Nejhlasitějším odpůrcem návrhu byl Babiš.
Schváleno! Vláda našla systémové řešení, které zabrání rušení poštovních poboček a udrží dostupnou veřejnou službu pro občany.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka)
May 25, 2015
Ministr financí odmítal dotovat Českou poštu například proto, že měla vysoký zůstatek na účtu a solidní kvartální výsledky. Vadilo mu také, že je se státním podnikem dál spojena jeho někdejší ředitelka Marcela Hrdá – nyní generální ředitelka TV Barrandov.
„Není to střet zájmů?“ ptal se Babiš na působení Hrdé poté, co televize odvysílala 20minutý pořad o problémech jeho partnery Moniky s neproclenou kabelkou z USA. Vicepremiér chtěl před hlasováním vlády znát hospodaření pošty do detailu, speciálně ho zajímaly výdaje na reklamní a marketingové aktivity. Už ale tolik nemluvil o korupční kauze jeho firmy AgroTec, která je i se dvěma svými manažery obviněna v souvislosti s dodávkami pro Českou poštu.
Chovanec: „Česká pošta může plánovat svůj rozvoj, své investice, na druhé straně ví, že to není o tom, že bude stát s čepicí, že to je o tom, že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby.“
Spor mezi Babišem a Chovancem vygradoval na konci minulého týdne. Vnitro se obořilo na Lidové noviny, které také spadají do Babišova holdingu Agrofert, že o problematice České pošty informují v duchu zájmu svého majitele. A vytklo jim, že do textu nezařadily ani vyjádření Chovancova resortu.
Čtěte také: ‚LN píší pro Babiše‘. Vnitro si stěžuje na článek o poště
Boj o poštu. Babiš s Chovancem si to rozdávají na Twitteru
ČSSD a ANO změří síly. Kvůli stamilionům pro poštu
Vláda nakonec schválila návrh, podle kterého pošta může letos požádat až o 700 milionů korun, v roce 2016 pak maximálně o 600 milionů a od roku 2017 nejvýš o půl miliardy. Ministr vnitra si výsledek pochválil. „Česká pošta může plánovat svůj rozvoj, své investice, na druhé straně ví, že to není o tom, že bude stát s čepicí, že to je o tom, že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby,“ zmínil.
Babiš: Tlak byl obrovský
Ministr financí výsledek jednání jako svoji prohru nevnímá. „Podstatné je, že peníze nepůjdou z rozpočtu na rok 2015, že se mi povedlo limit snížit. Původně chtěla pošta jenom za rok 2013 1,7 miliardy, podařil se nám kompromis,“ řekl Babiš deníku ECHO24.cz. „Předpokládám, že od Nového roku bude platný registr smluv a Česká pošta už nebude mít, co tajit přede mnou nebo před občany. A měla by hlavně zlepšit služby při zachování poboček,“ připojil.
„Myslím si, že by pošta mohla být řízena lépe. Můj vliv na to je ale velice limitovaný,“ uzavřel Babiš.
Babiš nicméně přiznal, že byl u poštovního zákona pod velkým tlakem. „Měli jsem deset nebo dvanáct jednání, tlak byl obrovský. Samozřejmě přišli odboráři. Měl jsem různé informace o tom, jestli to podepisovali z vlastní vůle nebo ne. Je to klasický scénář – když nějaký ministr chce peníze, tak zapojuje odbory, je stávková pohotovost a nevím, co všechno,“ uvedl pro ECHO24.cz.
Vicepremiér po jednání vlády tepal manažery státního podniku. „Jejich znalosti z hlediska cashflow a řízení firmy mě neuspokojily. Dokázal jsem jim, že mají dobré cashflow, oni argumentují, že se budou navyšovat platy a že jsou investičně zanedbaní. Neshodneme se, myslím si, že by pošta mohla být řízena lépe. Můj vliv na to je ale velice limitovaný,“ uzavřel Babiš.