Noční vlci projeli Běloruskem. Do Polska vjedou patrně jednotlivě
Jízda motorkářů
Konvoj bikerů z ruského motorkářského klubu Noční vlci projel v neděli Běloruskem, jejich další trasa ale není jasná. Po nedělním pietním aktu u památníku obětí druhé světové války nedaleko Minsku měli zamířit na západ a v noci na dnešek měla skupina dorazit do Brestu na polských hranicích. Zprávy běloruských a polských médií ale uvádějí, že bikeři se rozdělili a do Polska chtějí vjet jednotlivě. Není prý vyloučeno, že už tam někteří z nich jsou.
Podle běloruské agentury BelaPAN vyjelo z Minsku k hranicím asi 15 ruských, sedm běloruských a jeden kazašský motocyklista. Jsou prý připraveni na to, že na bělorusko-polském hraničním přechodu Brest-Terespol budou problémy. Kolonu prý proto budou doprovázet představitelé ruského velvyslanectví v Minsku, aby zaznamenávali případné konflikty.
Noční vlci chtějí během cesty a v Berlíně, kam chtějí přijet 9. května, uctít památku rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Evropy na konci 2. světové války, před 70 lety. Projet chtějí Běloruskem, Polskem, Českou republikou, Slovenskem, Rakouskem a nakonec Německem. Polsko oznámilo, že je na své území nevpustí a jen za určitých podmínek je nechá projet Německo. Výhrady mají i další země včetně Česka.
Skupinu motorkářů vede biker Andrej Bobrovskij, který se běloruským novinářům svěřil, že na celé trase Běloruskem motorkáře vřele vítaly davy lidí chlebem a solí. „Hlavní akce je ale v Brestu, musíme tam překročit hranice (do Polska). Objevují se informace, že nám zrušili víza, oficiálně nám ale nic známo není,“ prohlásil.
„Po všech těch problémech s Evropou, Polskem a Českem teď máme ještě jednu důležitou misi – sjednotit naše přátele a setkat se s nimi v Evropské unii. Vyměnit si informace nikoli přes média, ale z očí do očí, aby lidé viděli, že jedou obyčejní, normální lidé, kteří si váží své historie,“ řekl Bobrovskij.
Informace o tom, že bikeři na přechod Brest-Terespol skutečně dorazili, v médiích zatím není. Běloruské zdroje uvádějí, že schengenská víza, nutná ke vstupu do Evropské unie, si bikeři vyjednávali jednotlivě, nikoli jako skupina. Šéf Nočních vlků Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov prý víza nedostal.
Polská rozhlasová stanice RMF24 oznámila, že ruští bikeři jsou rozhodnuti vjet do Polska jednotlivě. Část z nich prý už v neděli přes přechod v Terespolu do země projela, další přejeli hranici na přechodu Slawatycze v Lublinském vojvodství asi 35 kilometrů jižně od Terespolu. Podle polských pohraničníků přijíždí z Běloruska do Polska mnoho ruských turistů na motocyklech a rozpoznat, kdo z nich patří k Nočním vlkům, je obtížné.
Čtěte také: Nic nás nezastaví, vzkazují Noční vlci. Projedou po jednom
Bikeři ujeli zatím přes 800 kilometrů, dalších 5000 kilometrů Evropou je podle jejich plánů čeká. Cestovat mají do polské Vratislavi, odtud přes Brno do Bratislavy, Vídně a Mnichova a přes Prahu do Berlína. Kromě polských i české a německé úřady varovaly, že k přejezdu přes jejich území nemusejí dostat povolení.
V neděli před polednem motorkáři dorazili do Katyňského lesa poblíž Smolenska a uctili tam památku polských důstojníků zavražděných v roce 1940 na rozkaz Josefa Stalina členy sovětské tajné policie NKVD. Členové bikerského klubu položili květy v polské i ruské části katyňského památníku. Polská zpravodajská televize TVP Info uvedla, že skupina, která pak vyjela z Katyně k běloruským hranicím.
Celé akce v Katyni se zúčastnilo více než 500 ruských občanů, včetně zástupců klubu Noční vlci. Ti údajně na hranici neměli žádné potíže. Polští pohraničníci kontrolovali motorkáře jednotlivě a ptali se jich na účel cesty. „Každý z nich odpověděl, že se zúčastní ceremonie na počest sovětských vojáků na hřbitově v Braniewu,“ řekla zástupkyně polské pohraniční služby Miroslava Aleksandrovičová. Polsko podle ní vpustilo na své území všechny motorkáře.
Samotní bikeři potvrdili, že „na hranici bylo vše v pořádku“. Od hranice je pak doprovázeli polští pohraničníci a po cestě se neodehrály žádné incidenty.