Nepodléhejte nenávisti a falešným vůdcům, hlásá Adventní výzva

Osobnosti proti zlu

Nepodléhejte nenávisti a falešným vůdcům, hlásá Adventní výzvaPETICE 1
Domov

Echo24

Před rozdělováním společnosti a následováním falešných vůdců nejen v českém prostředí, ale v celé Evropě varuje Post Bellum. V petici, kterou nezisková organizace pojmenovala Adventní výzva, upozornila na narůstající agresivitu i nenávist jako reakce na teroristické útoky nebo příval uprchlíků. K výzvě se připojili odbojáři z dob komunistické totality nebo například kardinál Miloslav Vlk.

„Se znepokojením sledujeme nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti. Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla ‚Čechy Čechům‘, ‚Smrt kolaborantům‘ a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty,“ stojí v textu petice.

Autoři dále upozornili na výzvy související se stovkami tisíc uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy. „Apelujeme na vás všechny, abyste zachovávali humanistické postoje: být nablízku trpícím a snažit se jim pomoci. Nelze vyloučit, že s uprchlíky přicházejí do Evropy i nepřátelé a zločinci, kteří chtějí zneužít naši pohostinnost. Prověřovat migranty je sice složité, ale možné,“ píší s tím, že to je úkol pro představitele EU.

Post Bellum připomíná také ruskou anexi ukrajinského Krymu. „Vyzýváme politiky, aby nezavírali oči před anexí cizích území a jiným porušováním mezinárodního práva. Varujeme před ruským nacionalismem, propagandou a znevažováním vítězství nad komunismem,“ pokračuje text.

Adventní výzva má směřovat především k dnešní mladé generaci. „Má oslovit především ty, kteří se narodili do svobody,“ řekl pro deník ECHO24.cz předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský. Právě jeho členové text petice sestavili. „Je to kolektivní dílo a práce na něm byla náročná, aby vyhovoval všem,“ dodal.

Předseda Kolegia Paměti národa dále uvedl, že iniciátory výzvy jsou ve skutečnosti pamětníci, kteří s tímto projektem, koordinovaným společností Post Bellum, spolupracují. „Říkali, že mají pocit, že se ve společnosti děje něco zásadního. Chtěli oslovit mladé lidi, aby nepřestali bojovat,“ řekl.

Během několika hodin podpořilo petici přes tisíc lidí a číslo stále narůstá. „Je to závazek. Když bude podpisů mnoho, pustili bychom se do návazné činnosti. Její podrobnosti ale prozatím nebudu prozrazovat. Směřovalo by to k mladé generaci,“ uvedl Dobrovský.

K Adventní výzvě připojili svůj podpis například disident a spisovatel Petr Placák, přeživší holocaustu Anna Hyndráková, veterán Viktor Wellemín, protinacistická odbojářka Lýdia Kovářová, katolický kněz Tomáš Halík, písničkář Vladimír Merta, duchovní Václav Malý a mnoho dalších.

Čtěte také: Šibenice nevadí, penisy ano. Lidi s transparentem odvedla policie

Čechy Čechům! Zastánci i odpůrci uprchlíků vyrazili do ulic