Monopol krajů: budou rozdělovat miliardy na sociální služby
Hejtmani ČSSD sobě?
O každoročním rozdělování zhruba sedmi miliard korun poskytovatelům sociálních služeb budou od 1. ledna rozhodovat namísto ministerstva práce kraje. Změnu ve středu schválili poslanci, kteří zároveň odhlasovali tabulku připravenou Asociací krajů ČR, která určuje, kolik peněz do jakého kraje půjde. Opozice upozorňuje, že třeba Praha přijde o desítky milionů ročně.
Jak už dříve informoval deník ECHO24.cz, tabulka zařazená v zákonu jako příloha přesně určí, kolik z rozdělovaných miliard dostane každý kraj. Například u Prahy má jít o osm procent, Moravskoslezský kraj si přijde na téměř dvanáct procent. Problém je, že koeficienty, podle kterých bude ministerstvo krajům peníze k dalšímu přerozdělování posílat, nepřipravil resort, ale Asociace krajů. (tabulka s čísly je v příloze)
Není však jasné, jak asociace ke zvoleným poměrům přišla. Rozhodně totiž nezohledňují počet obyvatel jednotlivých regionů nebo jejich demografický vývoj. Vodítkem může být, že drtivou většinu členů asociace tvoří hejtmani za ČSSD. K větším koeficientům se totiž dostávají ty kraje, kde bývá sociální demokracie ve volbách historicky úspěšná.
Více o novém rozdělení peněz na sociální služby čtěte: O miliardách pro potřebné rozhodne navěky index ČSSD
„S přechodem financování sociálních služeb na kraje nemáme žádný problém. Extrémně nám ale vadí, za jakých se to děje podmínek. Ta přílohová tabulka není podložena žádnými propočtovými analýzami. Nikdo neví, proč se budou peníze rozdělovat právě takto. Hlavní město kvůli tomu přijde o desítky milionů korun,“ kritizovala ve středu třeba Lenka Kohoutová z ODS, podle které si změnu ušil na míru šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Sami poslanci se snažili navržený zákon zmírnit. Podařilo se tak třeba odhlasovat, že peníze nebudou podle svého uvážení rozdělovat krajské rady, což bylo v původním návrhu ministryně práce a sociálních věcí Marksové Tominové (ČSSD), ale krajští zastupitelé.
Dosud dávalo peníze poskytovatelům péče o postižené, seniory a další potřebné ministerstvo na doporučení krajů. Kraje měly začít finance samy přidělovat už od roku 2012, změna se ale celkově o tři roky odložila.