‚Zmírnění pokut je předvolební trik. Kontrolní hlášení radši zrušme‘
Změny pro plátce DPH
Zatímco podnikatelé zmírnění podmínek pro prominutí desetitisícových pokut za kontrolní hlášení k DPH vítají, politici postup ministerstva financí a finanční správy kritizují. Opoziční ODS kvůli tomu označila ministra financí Andreje Babiše (ANO) za hasiče a pyromana v jedné osobě. Podle TOP 09 zase z posledního kroku finanční správy vyplynulo, že není na ministerstvu tak nezávislá, jak Babiš tvrdí.
Za chyby a prodlevy v kontrolním hlášení, pomocí kterého plátci DPH od ledna loňského roku oznamují úřadům údaje o svém podnikání, nejprve úředníci vymáhali nesmyslně vysoké pokuty. Po kritice od podnikatelů finanční správa uznala, že jsou podmínky pro promíjení desetitisícových pokut příliš přísné, a proto metodickým pokynem zavedla nové tzv. flexibilnější odpuštění sankcí. Spolu se svou náměstkyní Alenou Schillerovou to v pondělí oznámil ministr Andrej Babiš.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
K hasičovi, který poslední dobou připomíná zároveň pyromana, přirovnal Babiše Jan Skopeček, ekonomický expert ODS. „Nejprve nějaký oheň zapálí – nastaví vysoké pokuty, špatně napíše zákon o EET – aby jej následně s velkou slávou hasil a tvářil se jako zachránce. Daňová politika však musí být promyšlená, nesmí podnikatelům neustále měnit podmínky,“ uvedl Skopeček.
Podobně jako Skopeček se o nejnovějším metodickém kroku vyjádřil i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ministerstvo financí hasí požár, který samo založilo,“ uvedl pro Echo24. Kalousek současně podotkl, že podle něj z pondělní tiskové konference vyplynulo, že finanční správa není tak nezávislá, jak Andrej Babiš tvrdí. „Ale skáče, jak on píská a jak mu to zrovna vyšlo v průzkumech veřejného mínění,“ dodal.
Opoziční politici se shodují na tom, že lepší než úpravy pravidel u kontrolního hlášení, by bylo tento rok starý nástroj, který má zabránit daňovým únikům, zrušit. „Snížení sankcí za banální opomenutí je správné, lepší by však bylo experiment s kontrolním hlášením úplně opustit a podnikatele od této byrokracie osvobodit,“ řekl Skopeček. „Řešením není kruté pokuty milostivě snižovat, řešením je řadu zbytečných agend zrušit,“ prohlásil také Kalousek.
Mírnější pravidla pro prominutí pokut a zjednodušení byrokracie sice vítá i předseda ODS Petr Fiala, ovšem také on označil za jediný krok správným směrem zrušení kontrolního hlášení. „Stát podnikatele zatížil dalším zbytečným papírováním a hromadně na ně uplatnil presumpci viny,“ uvedl pro deník Echo24. Fiala dodal, že podle něj za zmírněním pravidel stojí fakt, že se blíží parlamentní volby. „Ministr Babiš asi cítí, že je před volbami. Je úsměvné, ale současně i smutné, že nejdříve zavede nesmyslně přísná opatření, a pak finanční správu kárá za to, že se nechová dost lidsky,“ uvedl.
Snazší odpouštění pokut u kontrolních hlášení je od @AndrejBabis jen cynický předvolební tah. Jediné řešení je to zrušit.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 6. března 2017
Proti vysokým pokutách udělovaným i za ryze formální chyby vystoupila minulé týden také KDU-ČSL. Ekonomický expert strany Jaroslav Klaška avizoval, že se bude situací zabývat a že chce s ministerstvem kvůli novému metodickému pokynu jednat. „Ministerstvo financí má nápravu ve svých rukou. Zároveň toto téma otevřu na rozpočtovém výboru, na koaliční radě, případně budu interpelovat ministra financí. Pokud žádný z těchto kroků nebude úspěšný, navrhnu novelu příslušného zákona,“ řekl Klaška. Nic z toho podle všeho nebude třeba.
To premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ke změně související s kontrolním hlášením prohlásil, že je rád, že ministerstvo financí zareagovalo na připomínky. Praxe by podle něj měla být vstřícná vůči těm, kdo hlášení nepodali kvůli krátké lhůtě.