Uzbekistán zakázal mladým chodit v pátek do mešit
Uzbecká vláda zakázala lidem mladším osmnácti let účastnit se pravidelných pátečních modliteb v mešitách. Za překročení nařízení, které se týká rovněž účasti na speciálních svátečních shromážděních, hrozí rodičům nezletilých vysoká pokuta, píše Rádio Svobodná Evropa.
Nařízení uzbeckého ministerstva školství vstoupilo v platnost 23. září, tedy pouhý den před Svátkem oběti, kterým si muslimové každoročně připomínají Abrahamovu oběť. Pokud i přes zákaz naleznou pořádkové hlídky uvnitř mešit lidi pod osmnáct let, hrozí jejich zákonným zástupcům pokuta přibližně ve výši 18 000 Kč. To odpovídá patnáctiměsíčnímu platu na úrovni minimální mzdy v Uzbekistánu
Zodpovědnost za děti nemají pouze rodiče, na dodržování nařízení mají dohlížet rovněž sami duchovní, kteří nesmí dětem a mladistvým vstup do mešit k večerním modlitbám povolit.
Čtěte také: VIDEO: Sebevražedný atentátník se před útokem rozbrečel
Uzbecká vláda se k tomuto zásadnímu kroku rozhodla kvůli obavám z islámských radikálů a rostoucích islámských sentimentů v zemi. Zástupce taškentské vlády pro Svobodnou Evropu uvedl vládní stanovisko, že by náboženství nemělo „rozptylovat dětské mozky“ od vzdělání ve školách. Náboženské vzdělání mladých by mělo podle vlády začít nejdříve poté, co dokončí střední školu.
Zákaz se týkal i Svátku oběti, přestože prezident Islam Karimov letos v srpnu prohlásil tento den národním svátkem, aby ho mohli obyvatelé náležitě oslavit. O zákazu dětí v mešitách se nařízení v srpnu nijak nezmiňovalo. Svátek se naopak nesl v duchu sklizně bavlny, která v Uzbekistánu právě vrcholí. Sklizně se údajně museli včera zúčastnit všichni studenti i zaměstnanci státních institucí včetně učitelů nebo lékařských specialistů.