Polák byl střelen do hlavy už před útokem, džihádistu zřejmě zastavit nemohl

TERORISTICKÝ ÚTOK V BERLÍNĚ

Polák byl střelen do hlavy už před útokem, džihádistu zřejmě zastavit nemohlAKTUALIZOVÁNO
Zavražděný řidič kamionu Lukasz Urban. Foto: Reprofoto: Twitter / Tomasz Borysiuk
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Polský řidič Lukasz Urban, jehož kamion byl použit k vražednému útoku v Berlíně, byl postřelen do hlavy nejméně dva a půl hodiny před útokem. Podle německého bulvárního deníku Bild to odhalila pitva. Polák prý ztratil velkou část krve, během útoku však stále mohl být při vědomí. To, že by při útoku zápasil s atentátníkem, jak se dosud spekulovalo, se však jeví jako nepravděpodobné.

Pitva podle Bildu odhalila, že polský řidič byl postřelen do hlavy mezi půl pátou a půl šestou odpoledne. To je o dvě a půl až tři a půl hodiny dříve, než s jeho kamionem terorista najel do lidí na vánočních trzích v centru Berlína.

Doktoři podle německého deníku konstatovali, že i když byl Polák postřelen do hlavy a také pobodán, stále mohl být během útoku při vědomí. Lékaři však vyloučili, že by byl schopen vědomého jednání. Nezvládl by například strhnout volant, jak někteří (včetně vyšetřovatelů) dosud spekulovali. Jeho otisky na volantu způsobil nejspíš náraz vozidla a následné vymrštění jeho těla.

Mluvčí generálního prokurátora, který tragédii vyšetřuje, nechtěl nic potvrdit, ani vyvrátit.

Zranění nožem, která se podle dřívějších zpráv našla na Urbanových rukou, nicméně naznačují, že polský řidič kamionu s Amrim skutečně bojoval, napsala ČTK. Bylo to ale nejspíš dřív, než pachatel útok kamionem spáchal.

O tom, že se atentátníkovi postavil, a zaslouží si tak označení hrdiny, je přesvědčena řada Poláků. „Zůstává skutečností, že s atentátníkem bojoval. Jinak by neměl (i) zranění od nože,“ řekla německému deníku Tagesspiegel nejmenovaná novinářka z Varšavy.

Za hrdinu polského řidiče označuje i řada lidí na sociálních sítích. Lidé z celého světa začali vybírat peníze na podporu jeho rodiny (po řidičovi zůstala vdova a nezletilý syn), do 27. prosince vybrali více než 5 milionů korun. Téměř 40 tisíc lidí rovněž podepsalo petici, která žádá německého prezidenta Joachima Gaucka, aby řidiči udělil nejvyšší státní vyznamenání. Udělení Spolkového kříže za zásluhy je in memoriam možné jen ve výjimečných případech.

Z teroristického útoku, při němž zemřelo 12 lidí a další desítky byly zraněny, je podezřelý Tunisan Anis Amri. Toho policisté zastřelili poblíž italského Milána v pátek, tedy čtvrtý den po útoku. Po útoku se na síti rovněž objevilo video, v němž Amri slibuje věrnost Islámskému státu.

Čtěte také: V Tunisku zadrželi tři lidi kvůli vazbám na atentátníka z Berlína

Rána pro pozůstalé z Berlína: za smrt pod koly kamionu se odškodné nevyplácí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články