Na poslední chvíli: Senát zruší poplatky či lustrace pro ministry

Co ještě odmávne starý senát

Na poslední chvíli: Senát zruší poplatky či lustrace pro ministryNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Václav Hampl, Jitka Seitlová, Václav Láska nebo Ivo Valenta. Noví senátoři, kteří mohli po svém zvolení jako o prvních zákonech hlasovat třeba o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, systému odměňování vojáků, nebo o změnách souvisejících se služebním zákonem. Budou si ale muset počkat. Všechny důležité normy projedná ve středu na poslední chvíli ještě původní složení Senátu. Tedy i ti senátoři, kteří u voličů neuspěli a v horní komoře končí. To bude mít vliv třeba na hlasování o lustracích pro ministry.

Tři dny před koncem funkčního období sedmadvaceti senátorů bude horní komora parlamentu rozhodovat hned o několika zajímavých zákonech. Od soboty jsou už sice zvolení senátoři noví, nicméně ti si na svou premiéru budou muset počkat zhruba do poloviny listopadu. A proč ten spěch? Sociální demokraté si chtěli schválení zákonů pojistit, dokud mají v Senátu většinu.

'ČSSD nechtěla riskovat ztrátu většiny'

Udělali tak to samé, co přesně před čtyřmi lety kritizoval současný premiér a lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, když se tehdejší vládní koalice rozhodla po volbách prosadit zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu ještě ve starém složení Senátu. ČSSD tehdy plánovala, že po obměně horní komory, kde získala většinu, navýšení zablokuje.

Senát tentokrát bude ve starém složení rozhodovat o zrušení většiny zdravotnických poplatků, zavedení kariérního řádu v armádě a systému odměňování vojáků z povolání nebo o novele, s jejíž pomocí chce vláda bránit daňovým únikům. Nejkontroverznějším bodem ale bude projednávání novel navazujících na nový služební zákon. To totiž obsahuje i debatu o lustracích pro ministry. Nepřijetí příslušného pozměňovacího návrhu ve sněmovně vyvolalo před necelým měsícem bouři nevole.

Více o bouřlivé debatě kolem lustrací čtěte: Příště bez lustrací. Ministrem může být kádr StB i KSČ

Pravicová opozice tehdy prohlásila, že zákon bez ministerských lustrací prošel i díky KDU-ČSL. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek proto ihned řekl, že se senátoři zvolení za tuto stranu pokusí lustrace pro ministry znovu vyjednat.

„Ano, celostátní výbor strany tehdy rozhodl, že by se naši senátoři měli pokusit vyjednat podporu pro to, aby lustrace byly povinností i pro ministry. A to stále platí i před středečním jednáním Senátu,“ řekl deníku ECHO24.cz vicepremiér Bělobrádek. Toho mrzí, že horní komora nehlasuje o lustracích až v listopadu. Lidovci totiž posílili o sedm mandátů, ČSSD ztratila a vyjednávání by tak mělo větší šanci na úspěch. „Je to škoda, ale nic s tím bohužel neuděláme. Sociální demokraté mají ve starém složení většinu a zřejmě nechtěli riskovat, že ji po volbách ztratí. Uvidíme, jak to půjde,“ dodal.

Výbor je pro lustrace

Ve starém složení lidovci příliš šancí na protlačení lustrací pro členy vlády nemají. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) už řekl, že pokud norma nebude obsahovat závažné chyby, kvůli lustracím ji do sněmovny horní komora vracet nebude. Sociální demokraté argumentují také tím, že se musí stihnout všechny zákonné lhůty. O osudu zákona tak ve středu rozhodne právě ČSSD.

Už v úterý se ale ukázalo, že ani v Senátu nebude debata jednoduchá. Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí totiž protlačil pozměňovací návrh, který lustrace ministrů zavádí.

„Je dobrá zpráva, že to výbor prohlasoval. Stanovisko výboru má nepoměrně vyšší váhu než hlas jednoho senátora. Takže ta diskuze se o tom určitě povede. Sociálním demokratům teď ale nejde zabránit, aby si odhlasovali, co potřebují. Proto to chtěli stihnout ve starém složení a tu taktiku jim asi ani nejde vyčítat. Rozhodne se ve středu,“ dodává šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera, který je přesvědčený, že by Senát dodržel všechny lhůty, i kdyby rozhodoval až v novém složení.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz