Radnice odvolá ředitele školy. Dal pohlavek žákovi
Pohlavek s následky
Ředitel pražské Základní školy Glowackého dal při vyučování zlobivému žákovi pohlavek. Radnice Prahy 8 ho teď za to chce odvolat, minulý týden se na tom shodli zastupitelé dané městské části. Podle opozičních politiků ODS a TOP 09 se jedná o zbytečně přísný trest pro dlouholetého kvalitního pedagoga, který hraničí s lynčováním. Zastupitel Tomáš Němeček (Osmička sobě) z komise pro školství, který navrhl jeho odvolání, ale tvrdí, že se nejedná o ojedinělé uklouznutí.
K incidentu došlo na začátku dubna. Dotyčný žák byl podle ředitele školy Miroslava Korandy při vyučování nepozorný a rušil ostatní studenty. „Po několika upozorněních jsem mu dal výchovný pohlavek. Ostatní žáci měli spočítaných už pět šest příkladů, a on teprve začínal. Kluk je na matematiku šikovný, jinak je ale celkem problémový, měl i dvojku z chování,“ popsal deníku ECHO24.cz ředitel Miroslav Koranda.
Následně si na fyzické napadení syna stěžovala jeho matka na odboru školství městské části a věc začala řešit školská rada, komise i inspekce. Místostarosta Matěj Fichtner (ANO) původně pedagogovi jako trest navrhoval snížit plat, na tom se ale radní neshodli a věc proto postoupili zastupitelům.
Ředitel Koranda, který se za pohlavek chlapci omluvil, ale namítá, že stížnost matky je nadsazená. „Podle stížnosti matky to vypadá jako bych chlapce udeřil vší silou, ale to není pravda. V srpnu mi už kvůli tomu přišla pokuta a teď další trest. Hraničí to už s psychickou šikanou. Zvažuji i podání žaloby a chci se ohledně toho poradit s právníkem,“ dodal Koranda.
Ředitel údajně žáky slovně ponižoval
Celou záležitost ale vidí jinak člen komise pro školství, právník a bývalý novinář Tomáš Němeček (Osmička sobě). „Šlo o naprosto neadekvátní úder zezadu do hlavy, při němž žákovi odlétly brýle a na chvíli přestal slyšet na jedno ucho. Na základě shromážděných důkazů se výpověď žáka jeví jako věrohodná, naopak výpověď ředitele jako nevěrohodná hlavně kvůli rozporům ve výpovědích,“ uvedl serveru Němeček.
Ředitel Miroslav Koranda podle zastupitele Němečka navíc žáky dlouhodobě slovně ponižoval, což na jednání školské komise připustil i výchovný poradce školy. S odkazem na zjištění školské komise Němeček také poukazoval na pochybení manažerských schopností ředitele, který se nedokázal vypořádat s problémovou třídou. Při projednávání v zastupitelstvu minulý týden proto navrhl ředitele odvolat.
Obdobný názor na věc zaujal i starosta městské části Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). „Pan ředitel fyzicky napadl žáka, který mu byl svěřen do péče, a to před ostatními žáky. Toto jednání přiznal. Na komisi pro školství se neobhajoval a obhajoval jej jeho kolega, výchovný poradce, který neviděl na fyzickém, napadení nic špatného a naopak jej charakterizoval jako běžný čin, který má své opodstatnění,“ řekl deníku ECHO24.cz starosta Petrus.
„Při hlasování jsem si kladl otázku, jestli je dobré, aby ředitelem byl člověk, který toto dopustí. Myslím, že nikoliv,“ dodal starosta Petrus, který již na zasedání zastupitelů městské části avizoval, že radní budou jejich rozhodnutí akceptovat.
Nejproblémovější třída ve škole
V zastupitelstvu dlouholetého pedagoga bránili opoziční politici ODS a TOP 09, podle kterých veřejné projednávání incidentu do zastupitelstva nepatří a vede k likvidací úspěšného ředitele. „Dostatečným trestem za to, že dal pohlavek nezbednému chlapci, je celá tahle anabáze. Navic to měla řešit rada, na jednání zastupitelstva to nepatří,“ poznamenal Ondřej Gros (ODS).
Zastupitelé klubu TOP 09 přicházeli s podobnými argumenty. „Rada se nedokáže shodnout na poměrně jednoznačné věci a tak přenáší zodpovědnost na zastupitelstvo. Je to nebezpečný precedens,“ řekla deníku ECHO24.cz Markéta Adamová s tím, že klub požadoval návrh z jednání stáhnout úplně.
„Špinavé prádlo by se mělo prát doma, nikoli takhle veřejně,“ reagovala na jednání kolegyně Dana Herta Kvačková (TOP 09). Ředitele Korandy se kromě toho zastali ředitelé dalších základních škol na Praze 8 i jeho učitelský sbor, který označil danou třídu za nejproblémovější na škole.