Nápad z konce světa. Neprodávat pivo a víno v supermarketech
Regulace alkoholu
- red,
Podle odborníků je prodej piva nebo vína vedle potravin nepřijatelný. Novozélandská lékařská asociace považuje alkohol za drogu, která by měla být prodávána ve specializovaných obchodech. Odborníci se tak snaží reagovat na přibývající počet lidí, kteří mají problém s alkoholem. Informuje deník The Guardian.
Víno i pivo je volně dostupné v obchodech na Novém Zélandě od roku 1990. Tvrdý alkohol si ale musejí lidé koupit pouze v barech nebo speciálních obchodech. Do vybraných prodejen chce Novozélandská lékařská asociace přesunout i pivo a víno. Prodej tohoto druhu alkoholu vedle normálních potravin údajně drogu normalizují.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle asociace je už téměř půl milionu lidí vážně závislých na alkoholu a o pátečních a sobotních večerech jsou záchytné stanice přeplněné. Problém se tak rozhodli vyřešit částečným zákazem. „Alkohol napomáhá domácímu násilí, rakovinám a dopravním nehodám. Pokud dáte alkohol vedle chleba a mléka, tak tím v podstatě říkáte, že alkohol je na stejné úrovni,“ řekla předsedkyně sdružení Kate Baddocková.
Na každého obyvatele Nového Zélandu připadá deset litrů čistého alkoholu na rok. V porovnání je to stejné jako v Austrálii ale mnohem více, než ve Spojených státech nebo Kanadě.
Obchody s alkoholem, které se na ostrově už nacházejí, si pochvaluje ředitelka společnosti Alcohol Health Nicki Jacksonová. „Když dorazilo víno do našich obchodů v roce 1989 mohli jsme vidět exponenciální růst spotřeby vína. Jsme Anglosasové a nemůžeme změnit naši kulturu přes noc. Široce dostupný alkohol by naši kulturu změnil a poškodil ji,“ myslí si Jacksonová.