Kde je nejhorší a ‚nejlepší‘ umírání? Studie zahrnula i Česko
Porovnání Paliativní péče
„Nejlepší“ zemí k umírání je Velká Británie. Umístila se totiž nejvýš v žebříčku studie The Economist Intelligence Unit (EIU). Letošní porovnání se zaměřilo především na kvalitu a dostupnost paliativní péče. V přehledu je zahrnuto celkem 80 zemí, ČR se v celkovém srovnání umístila na 33. místě.
Studie porovnává zdravotnickou péči dožívajícím osobám (celou studii je možné nalézt zde). Za Velkou Británií se umístila Austrálie, třetí skončil Nový Zéland, následují Irsko a Belgie. Nejvýše umístěnou asijskou zemí je šestý Tchaj-wan, za ním jsou Německo, Nizozemsko, Spojené státy a Francie.
Naopak v „dolní desítce“ se vzhledem k poskytované péči umístily země jako Čína, Írán či Nigérie, na úplném chvostu pak skončila trojice Filipíny, Bangladéš a Irák.
Ze zemí střední a východní Evropy je nejvýše Polsko (26.), Českou republiku předstihla ještě Litva (30.). Naopak Maďarsko je až na 41. místě a Slovensko dokonce až 55. - za Marokem či Tanzanií.
„Velmi silný ukazatel v našem indexu je dostupnost specializovaných pracovníků paliativní péče a to je místo, kde si Britové vedli velmi dobře,“ citoval deník The Guardian Annie Pannelayovou z EIU. Přes nejlepší umístění v žebříčku má ale Spojené království ještě na čem pracovat. Minulý výzkum z roku 2010 ukázal, že spousta starších lidí i v tomto ostrovním státu dožívá bez pomoci svých příbuzných, dodal list.
V podobné studii z roku 2010 se Česká republika umístila na 21. místě v souhrnném pořadí, tedy přibližně na úrovni Dánska a Švýcarska. V dostupnosti paliativní péče však skončila až na 33. místě ze 40 zemí. Sousedé ze Slovenska skončili celkově 27. obklopeni Španělskem a Finskem.
Studie z roku 2015 však používala jinou metodiku než před pěti lety a zvýšil se i počet zkoumaných zemí.