Pokémoni pobláznili i poslance. Virtuální potvora byla i v parlamentu
Fenomén Pokémon Go
Šílenství okolo mobilní hry Pokémon Go zasáhlo i Českou republiku. Fenomén lovení virtuálních postaviček pokémonů v reálném prostředí si u nás stáhly desetitisíce lidí, od dětí ze školek po manažery velkým firem i politiky. S narůstající popularitou ale i u nás přicházejí první problémy.
Hra, při které se hráč na displeji mobilu pohybuje na mapě oblasti, v níž se nachází, a hledá virtuální Pokémony, vyvolala mezi fanoušky v Česku velký zájem. Hru stáhly desetitisíce Čechů, přestože u nás ani v okolních evropských státech ještě není oficiálně spuštěna.
Hráči vytvářejí mezi sebou skupiny a plánují pravidelné denní i noční „lovy“ po Praze, obyvatelé menších vesnic dokonce pořádají organizované výlety do velkých českých měst, kde je výskyt pokémonů četnější. „Je to jako školní výlet, jen místo prohlížení památek lovíme se spolužáky pokémony. Za jiných okolností bychom seděli u počítače,“ přiznává jeden z hráčů na sociální síti Facebook.
Ani čeští politici nezůstávají pozadu. Poslanec za Ústecký kraj Michal Kučera (TOP 09) se na síti Facebook pochlubil se svým vlastním úlovkem. Chytil pokémona přímo v Poslanecké sněmovně uprostřed jednání. „Vypadá děsivě,“ okomentoval se smajlíkem screenshot se svým pokémonem.
Uživatelé na sociálních sítích vzali jeho příspěvek s humorem a nadsázkou. „I poslanci lověj pokémony líp než já,“ napsal jeden z diskutérů v reakci na Kučerův úlovek. „To není fér, Andrej (ministr financí a předseda hnutí ANO, pozn. red.) je naláká na dotace,“ zavtipkoval jiný uživatel.
„Zde nesmíte lovit“
Pokémon Go má ale i jiné stinné stránky než pouze obrovskou spotřebu mobilních dat a baterie v telefonu. Hráči mají i přes varování vývojářů tendenci přestat vnímat své okolí a svou posedlostí hrou častokrát dostávají sebe i kolemjdoucí do nepříjemných situací, od blokování cest až po nečekaná vběhnutí na vozovku.
„Dnes jsem jel jednosměrkou a cestu mi blokovalo auto. Vyšel jsem ven a zeptal se řidiče, proč tu stojí. Jen mi odvětil, že tu hledá pokémona. Jako vážně? To už není legrace,“ píše rozhořčeně Petr na Facebooku. „Mně zase lezou lidi do kadeřnictví. Pokud se nechtějí nechat ostříhat, ať jdou pryč,“ stěžuje si i Tereza.
Čtěte také: Památníku holokaustu se nelíbí hledání Pokémonů
V USA zašel lov pokémonů tak daleko, že i policie musela náruživé „trenéry“ upozornit na pravidla slušného chování. „Prosím vás, to, že se na hřbitově nachází pokémoni, neznamená, že je tam můžete s hlasitým povykem lovit, natož blokovat cestu těm, kteří chtějí navštívit hroby svých příbuzných. Hrajte jinde a respektujte své okolí,“ píšou na sociálních sítích policisté z Ohia.
K podobnému přístupu se rozhodli i správci washingtonského muzea holokaustu. Na místě, které připomíná miliony obětí vyvražďování za druhé světové války, označili lov virtuálních potvůrek za „krajně nevhodné“.
Kromě několika zranění se objevila i zpráva o teenagerovi, který během hraní Pokémon Go našel mrtvolu, nebo o zlodějích, kteří využívali jeden z přístupových bodů ve hře k olupování obětí o mobilní telefony. V České republice podobné incidenty zatím hlášené nejsou.