Trojkoalici má semknout i dělba peněz z lidovecké kasy

Povolební námluvy

Trojkoalici má semknout i dělba peněz z lidovecké kasyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Pro zájemce o vládu nad Prahou je to atraktivní nevěsta. Po Trojkoalici se ohlížejí ANO a ČSSD, ale také TOP 09. Spojení lidovců, zelených a Starostů ale přitom musí samo udržet pohromadě. Pevnou vazbou má zaručit nejen dohodnutý program, ale také finanční sankce pro ty, kdo by se rozhodli ze svazku vystoupit.

„Máme takovou dohodu, že kdyby někdo ze tří klubů naše sdružení opustil, tak přichází o finanční prostředky za mandát. I kdyby klub opustil jeden jeho zastupitel, tak o jeho podíl přichází daná strana – ve prospěch dalších dvou,“ uvedl pro deník ECHO24.cz předseda pražských lidovců Jan Wolf. Za každého z osmi zastupitelů má přitom Trojkoalice inkasovat ze státního rozpočtu 237 500 korun, dohromady půjde každoročně o 1,9 milionu.

Partnery v šachu nedržíme, tvrdí Wolf

„Peníze za mandáty jdou za jednou stranou, jdou za KDU-ČSL. My pak přesouváme příspěvky daným stranám,“ zmínil Wolf. Podle něj to ale neznamená, že by lidovci drželi zelené a Starosty v šachu. „Je to ošetřené dobře a stejný postih by čekal i nás, kdybychom odešli,“ prohlásil.

Jenže myšlence, že všechny peníze budou nejdřív inkasovat lidovci, odporuje vyjádření ministerstva financí. „Jestliže byl člen zastupitelstva hlavního města Prahy zvolen na kandidátní listině koalice, náleží příspěvek na mandát po celé volební období jen straně a hnutí, za které byl na kandidátní listině koalice uveden,“ zmínil mluvčí resortu Radek Ležatka. A například Starostové si o letošní příspěvek za své dva mandáty požádali už sami.

Smluvní ujednání pro případ rozpadu Trojkoalice
VII. Výpověď či zánik platnosti smlouvy. Smlouvu je možno vypovědět či změnit na základě shody všech tří partnerů s výpovědní lhůtou 30 dnů. Jednostranné odstoupení od smlouvy je možné 30 dnů od oznámení o písemném odstoupení a znamená zánik práv a povinností vyplývajících z této smlouvy. Tomuto oznámení musí předcházet svolání koaliční schůze ve formátu K9. Odstupující strana ztrácí nárok na podíl z prostředků, je přitom ale do konce volebního období povinna odvádět prostředky na umoření dluhu ostatních stran dle této smlouvy. Při svévolném odchodu individuálního zastupitele či zastupitelů z klubu je dotčená strana krácena proporcionálně na požitcích dle Přílohy č. 3 tohoto dokumentu, a to jak na proplacení volebních nákladů, tak na podílu z příspěvku za mandát. Tato smlouva zaniká skončením volebního období 2014-18 po náležitém finančním vypořádání.

Všichni zástupci Trojkoalice zatím tvrdí, že myšlenky na rozpad jejich spojenectví nejsou na pořadu dne. „Možná by ta tendence byla větší, kdyby nás tam bylo víc. Ale skupina lidí, která se tam dostala, se za poslední půlrok velmi dobře poznala. Byli jsme ve volebním štábu, vyjednávali jsme společný program,“ uvedl Matěj Stropnický, zelený místostarosta Prahy 3, kterého voliči do zastupitelstva vykřížkovali z 11. místa kandidátky.

„I s TOP 09 je možné sestavit nějakou variantu spolupráce, o tom je potřeba také jednat.“

Představitelé Trojkoalice sice připouštějí, že pražské koaliční spojení s ANO a ČSSD je variantou číslo jedna. Zároveň ale dodávají, že není možností jedinou. „I s TOP 09 je možné sestavit nějakou variantu spolupráce, o tom je potřeba také jednat,“ prohlásil Stropnický a připustil to i Wolf.

Starosta Ďáblic Miloš Růžička ze Starostů a nezávislých se pak rovnou ohradil vůči zprávám, které dávají Trojkoalici s ANO a ČSSD už teď dohromady. „Nelíbí se mi, když jedna ze stran tak jednoznačně něco prezentuje v médiích. Známe to z případu s panem Kaslem, který se dozvěděl, že je lídr ANO, ještě dřív, než o tom začal s někým jednat,“ zmínil.

Čtěte také: Scénář pro Prahu. Sestaví radu ANO, ČSSD a Trojkoalice?

Zástupci Trojkoalice se mají během úterý setkat s vyjednavači ANO, společná schůzka ve třech i se sociálními demokraty je pak v plánu na konec týdne. Pro případnou spolupráci má být klíčový průnik v programových otázkách. Jenže například Wolf tvrdí, že to vlastně nemusí být až takový problém.

„Většina stran – podle programu – má pozitivní přístup k městu. Náš překryv s ANO, sociální demokracií i s Piráty je docela vysoký. Ale není negativní ani s TOP 09. Tam máme hlavní rozpor kolem obchvatu Prahy,“ zmínil šéf pražských lidovců. Stropnický pak poukázal na speciální tabulku. „Jsou tam všechny naše programové body a subjekty, které se dostaly do zastupitelstva, tam mají svůj sloupec. A u každého bodu tam bude citace z jejich programu, pokud nějaký mají. Abychom přesně věděli, co můžeme očekávat na vyjednáváních,“ vypočetl.

Čtěte také: Program ANO se našel, Kleslová dorazila mezi novináře

Zatímco Stropnický se na Praze 3 profiluje jako bojovník proti developerské výstavbě, KDU-ČSL má za mecenáše developera Luďka Sekyru.

Lidovci, zelení a Starostové tvrdí, že oni společně mají o programových bodech jasno. Je ale otázka, jak pevně jejich názor přečká vyjednávání s dalšími koaličními partnery – ať už to je ANO, ČSSD nebo i TOP 09. Příklad hrozící trhliny? Zatímco Stropnický se na Praze 3 profiluje jako bojovník proti developerské výstavbě, KDU-ČSL má za mecenáše developera Luďka Sekyru.

KDU-ČSL: Do územního plánu nebudeme mluvit

Podle Wolfa ale koalice vydrží i úskalí, které se týkají výstavby v hlavním městě. „Matěj má své požadavky, se kterými naprosto souhlasím. Nejsme trojkoalice developerů, chceme být vůči developerům tvrdí, i když to zní paradoxně. Doktor Sekyra není sponzorem pražské KDU-ČSL, ale celé strany,“ uvedl pražský šéf lidovců. Navíc se prý on a další lidovecký zastupitel Jan Čižinský předem zřekli toho, aby do devepolerských projektů mluvili. „Kdybychom se dostali do rady, tak by byl územní plán na zelených. Abychom nebyli nařčeni, že to nějakým způsobem obcházíme,“ slíbil.

Čistě matematicky se jako alternativní koalice s výraznou většinou nabízí už jen pakt TOP 09, Trojkoalice, ODS a ČSSD se 40 hlasy. Tedy spojenectví bez ANO, vítěze voleb.

Sestavit novou funkční radu hlavního města, která se bude opírat o většinu v zastupitelstvu, nebude snadné. ANO, ČSSD a Trojkoalice dají v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu jednoho mandátu. Spojenectví TOP 09, ODS a Trojkoalice má pouze 32 hlasů. A piráti, kteří disponují dalšími čtyřmi hlasy, do rady sami jít nechtějí a odmítají podpořit takové vedení města, kde bude ČSSD nebo ODS.

S dalšími čtyřmi hlasy tu zbývají komunisti, se kterými ale nikdo z dalších stran spolupracovat nechce. Na těsnou většinu 33 hlasů by dosáhlo i spojení ANO a TOP 09, to ale zakázaly stranické centrály. Jakékoli spojení s ANO odmítla v Praze i ODS. Čistě matematicky se jako alternativní koalice s výraznou většinou nabízí už jen pakt TOP 09, Trojkoalice, ODS a ČSSD se 40 hlasy. Tedy spojenectví bez ANO, vítěze voleb.

Čtěte také: Babiš: Hudeček chtěl kandidovat za ANO. Odmítl jsem je, kontruje primátor

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz