Boj proti islamistům potrvá roky, ovládají čtvrtinu Iráku

Boj proti islamistům potrvá roky, ovládají čtvrtinu IrákuAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Spojené státy pokračují v leteckých úderech na cíle Islámského státu na území Sýrie, informovala ve středu syrská lidskoprávní organizace. Ozbrojenci ovládají podle nového iráckého premiéra Hajdara Abádího už nejméně 25 procent území Iráku a jsou již na prahu Bagdádu. Podle Pentagonu bude ale boj proti džihádistům trvat roky. 

Koalice vedená Spojenými státy, ke které se přidaly i arabské země, ve středu znovu udeřila na severu Sýrie v blízkosti tureckých hranic, uvedla agentura Reuters na základě zprávy syrské lidskoprávní organizace monitorující situaci v zemi. Jiný zdroj zprávu o útocích ale zatím nepotvrdil. Letecké útoky prý provádí u strategického kurdského města Kobani, na které od minulého týdne islamisté útočí. Z města již před násilím uprchlo přes 130 000 Kurdů.

Více zde: 130 000 uprchlíků za tři dny, Turecko uzavírá část hranic

Irácký premiér Abádí v rozhovoru s americkou televizní stanicí CNN koalici vedenou USA podpořil. Současně ocenil nálety, které spojenci zahájili v noci na úterý. Doufá, že letecké údery povedou ke zničení Islámského státu. Během útoků bylo podle ruské televize RT zabito okolo 30 ozbrojenců a 8 civilistů včetně tří dětí. 

Více zde: USA bombardují islamisty v Sýrii, zapojily se i arabské země

Výhrady měl premiér ohledně spolupráce americké armády a iráckých pozemních jednotek, které potřebují při svém postupu „lepší krytí ze vzduchu ze strany USA, které se jim nedostává.“ „Požádali jsme o lepší leteckou podporu, ale koalice má svůj vlastní plán,“ uvedl premiér. 

„Islámský stát se dobře adaptuje a reaguje na jakékoli změny. Představuje vážnou hrozbu, která nejde odstranit v řádu dní či měsíců,“ řekl mluvčí Pentagonu generál John Kirby. „Mluvíme tu o letech,“ dodal.

Abádí také dodal, že islamisté představují hrozbu už delší dobu a spojenci měli proto jednat již dříve. „Varovali jsme, že to skončí krveprolitím, jestliže to nikdo nezastaví. Nikdo neposlouchal,“ uvedl irácký premiér. „Jsem velmi rád, že nyní všichni to nebezpečí vidí, takže s tím něco udělají. A doufám, že to udělají správně a nikoli po svém,“ dodal. 

Podle Abádího je východiskem z konfliktu spolupráce spolupráce vládnoucích šíitů a menšinových sunnitů, jen tak prý Irák může přežít. Boj proti džihádistům, který podle Johna Kerryho přislíbilo více než 50 zemí světa, může ale podle středečního vyjádření Pentagonu trvat roky.

„Islámský stát se dobře adaptuje a reaguje na jakékoli změny. Představuje vážnou hrozbu, která nejde odstranit v řádu dní či měsíců,“ řekl mluvčí Pentagonu generál John Kirby. „Mluvíme tu o letech,“ dodal s tím, že to bude chtít od všech zúčastněných stran velké úsilí.

Čtěte také: Radikálové v Sýrii prý plánovali útok v USA nebo Evropě

K vzestupu radikálů ve velkém přispělo zvýšené etnické napětí v zemi. Bývalý premiér, šíita Núrí Málikí, byl obviňován z toho, že rozhodoval ve prospěch většinových šíitů na úkor menšinových sunnitů. Abádí, který je rovněž šíitou, má proto za úkol zemi hlavně opět sjednotit. V nově vzniklém kabinetu jsou tak zastoupeni jak šíité, tak sunnité a Kurdové.

Čtěte také: Islámský stát? Větší nebezpečí hrozí od jiné skupiny, varují USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz