Česko může vydat Lotyše viněného z házení kamenů při protestech

PROTIVLÁDNÍ PROTESTY V LOTYŠSKU

Česko může vydat Lotyše viněného z házení kamenů při protestechNOVÉ
Ansis Ataols Berziňš u Krajského soudu v Ústí nad Labem. (30. 6. 2017) Foto:

Foto: Petr Salaba / záběr z připravovaného dokumentárního filmu Překročit hranice

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Krajský soud v Liberci se v pondělí začal zabývat vydáním Lotyše, který byl ve vlasti odsouzen kvůli účasti na protivládních protestech. Podle státního zástupce Miloše Klátika nejsou žádné důvody, které by tomu bránily. „Jsou splněny podmínky evropského zatýkacího příkazu a nelze akceptovat vyjádření zadrženého, že soudní proces v Lotyšské republice i jeho odsouzení bylo motivováno politicky,“ uvedl Klátik.

Dvaačtyřicetiletý matematik a programátor Ansis Ataols Berziňš se v lednu 2009 účastnil protivládních protestů v Lotyšsku. Klátik v pondělí citoval rozhodnutí lotyšské prokuratury. Podle něj Berziňš házel sněhové koule, dlažební kameny a lahve a jedním kamenem trefil i policistu.

Za trestný čin masových nepořádků mu hrozilo vězení na osm až 15 let. Původně byl potrestán podmínkou, kterou podle lotyšského soudu porušil zejména tím, že nespolupracoval s probační službou. Trest mu tak byl v listopadu 2015 změněn na nepodmíněný, ve vězení by si tak měl odpykat rok a osm měsíců.

Evropský zatykač na něj Lotyšsko vydalo loni v říjnu, v Libereckém kraji byl zadržen letos na konci března. Byl zde na studijní stáži, od 3. dubna je v předběžné vazbě. Pokud by stejný čin spáchal v České republice, byl by souzen za poškozování cizí věci a výtržnictví, za což by mu hrozilo až dva roky vězení.

Podle advokátky zadrženého existuje podezření, že rozhodnutí lotyšské justice bylo motivováno politicky. Jeho žádost o politický azyl v České republice ale byla zamítnuta. Země Evropské unie mezi sebou azyl zpravidla neudělují, vycházejí z toho, že všechny ctí vládu práva a jsou bezpečné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Matematik hodil cihlu na parlament. Čeká ho deportace z Česka a vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články