Kult kolem zastřelené gorily tvrdě zasáhl zoo. Stáhla se ze sítí

Kult kolem zastřelené gorily tvrdě zasáhl zoo. Stáhla se ze sítí
Harambe s malým chlapcem pár okamžiků před svou smrtí Foto: FOTO: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Když před třemi měsíci zastřelili pracovníci zoo v Cincinnati gorilího samce Harambeho jako ochranu před zraněním dítěte, které do výběhu spadlo, strhla se na síti nevídaná vlna solidarity. Vlna memů a vtipů jednohlasně protestuje proti podle nich neuváženému zabití 17leté gorily. Tento internetový fenomén ale přerostl až do ojedinělých rozměrů a bombardování účtů zoo na sociálních sítích dokonce přimělo její vedení k smazání svých profilů.

Málokdo asi tušil, že zastřelení gorilího samce Harambeho přeroste v celointernetový kult osobnosti. Již tři měsíce trvající mix napůl předstírané adorace, internetových memů a narážek všeho druhu stále neustává a jméno Harambe je na síti skloňováno pomalu častěji, než jména světových státníků. Ve Spojených státech se mrtvá gorila díky neuvěřitelné podpoře v jednom z průzkumů dokonce umístila s 5 % v rámci celostátního hlasování o prezidentských kandidátech Public Policy Polling (PPP) a předstihla tak kandidátku zelených Jill Steinovou s 2 %. Hlasy si Harambe vysloužil i v Austrálii, kdy ho protinožci hojně volili v parlamentních volbách.

Největší popularitu si z nějakého důvodu vysloužilo heslo „penisy ven za Harambeho“. Tento bizarní projev solidarity si získal stovky tisíc příznivců a stále se v různých mutacích šíří, většina uživatelů přitom naštěstí zůstává u slov a čin nedokumentují. Jak stojí v článku The New York Times, u podobných situací, které vznikly víceméně náhodou, záleží na co největší přehnanosti vtipu. Čím absurdnější se může projevení lásky k zemřelé opici zdát, tím je celý vtip povedenější a meme propracovanější.

„Tyto memy, petice a cedule o Harambem nám nepřijdou vtipné. Naše zoo rodina se stále hojí a neustálé zmínky o něm nám znemožňují pohnout se dál,“ zněla jedna z posledních zpráv od ředitele zoo Thana Maynarda na sociálních sítích. „Ctíme Harambeho zdvojnásobením našeho úsilí o uchování goril a pozvbuzujeme ostatní, aby se k nám připojili.“

Jeho vyjádření znamenalo pomyslné přilití oleje do ohně. Kvůli následnému prudkému spamu, kdy se drtivá většina tweetů a komentářů na Facebooku týkala jen a pouze Harambeho, se tak během 24 hodin zoo rozhodla k podle nich jedinému smysluplnému kroku – smazat své profily ze sociálních sítí a nechat trolly a ostatní diskutující svému osudu.

Rozhořčení v internetové komunitě vyvolalo podle ní neoprávněné zastřelení samce gorily nížinné pouhý den po jeho 17. narozeninách. K neštěstí došlo v cincinnatské zoo letos 28. května poté, co tříletý hoch prolezl hrazení i křoví a propadl do gorilího výběhu. Ošetřovatelé okamžitě dvě gorilí samice nahnali dovnitř, dvousetkilový Harambe ale slezl k malému chlapci a rozhodl si s ním hrát.

Harambe byl během posledních 10 minut svého života značně podrážděný křikem přihlížejících, naparoval se a čas od času se i s chlapcem přemístil. Právě neopatrné tahání malého chlapečka po výběhu nakonec přimělo ošetřovatele k rozhodnutí gorilu usmrtit. Zasáhli ji jednou ranou a Harambe na místě zemřel, chlapec vyvázl s drobnými zraněními.

Čtěte také: Ošetřovatelé v zoo zabili gorilu, aby ochránili dítě ve výběhu

Australané bojkotovali parlamentní volby. Posílali hlas mrtvé gorile

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články