Náš drahý plyn je součástí jejich „fantastické transformace“
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Prezident Spojených států Joe Biden je známý svou nekontrolovanou, vzhledem k jeho stavu snad i nekontrolovatelnou mluvou. Typ výroků, jichž se prezidentův aparát děsí a pro něž má angličtina slovo gaffe, se u něj dělí na dvě kategorie: 1) obyčejné, normálně rozpoznatelné hlouposti, 2) nezamýšlená upřímnost.
Do druhé kategorie asi patří jeho proslulý výrok učiněný letos v březnu během návštěvy Polska, kdy svůj proslov zakončil improvizovaným zvoláním na adresu Vladimira Putina: „Proboha, ten člověk nesmí zůstat u moci!“ Okamžitě tím zpochybnil oficiální linii USA, že neusilují o změnu režimu v Rusku, „pouze“ o jeho vytlačení z Ukrajiny.
Prezidentovi spolupracovníci pak takzvaně upřesnili, že prezident svými slovy myslel něco jiného: Putin nemůže vykonávat moc nad svými sousedy, respektive východní Evropou.
Toto pondělí Joe Biden na tiskové konferenci v Bílém domě čelil otázce, jestli je v Americe hospodářská recese už nevyhnutelná. Odpověď nesla všechny znaky nezamýšlené upřímnosti: „Pokud jde o ceny plynu, procházíme fantastickou transformací, ta už probíhá a na jejím konci budeme s Boží pomocí silnější.“
Proč tento výrok nezařadit do první kategorie obyčejných hloupostí? Do mozku prezidentovi nevidíme, ovšem tento výrok prostě je v intencích chování rozhodujících politiků na obou stranách Atlantiku, jejich reakce na vpád Ruska na Ukrajinu. Pro tyto lidi není nejdůležitější věcí na světě obrana národní suverenity kohokoli – byť sympatie k napadené Ukrajině jsou asi většinou upřímné, navíc si je žádá veřejné mínění a Spojené státy, které mají i v Evropě ohledně bezpečnosti hlavní slovo, budou velmi rády za vysílení Ruska. Přesto je pro hlavní proud západního myšlení posledních deset let prioritou, jíž se nakonec podřizuje všechno, boj proti klimatické změně.
Energetická krize, která se rýsuje a v některých odvětvích propukla už v druhé polovině loňského roku, politiky až doposud v žádné chvíli nepřiměla k tomu, aby tuto svou radikální politiku přehodnotili. Podstatou této radikální politiky je lidem zdražit fosilní paliva do té míry, že budou spotřebovávat a emitovat méně – pád životní úrovně se mlčky předpokládá. Plán asi byl, že zdražování bude pomalejší a nenápadnější. Místo toho se nám před očima odvíjí prudké zdražování energií, pokles spotřeby bude následovat. Za čtvrt roku od začátku války žádný směrodatný politik ve Washingtonu nebo v Bruselu nevyužil Putinem vyslané černé labutě, aby se tím distancoval od kdysi vyhlášených cílů, všech těch uhlíkových neutralit a Green Dealů a Fit for 55, aby oznámil něco na způsob: Přehodnocujeme klimatickou politiku, protože hrozí další válka, tentokrát občanská a uvnitř našich hranic.
V Americe prezident Biden loni zastavil výstavbu ropovodu Keystone XL z Kanady, jehož cílem bylo nahrazovat klesající dovoz ropy z Mexika a především Venezuely. I Spojené státy dosud dovážejí ropu z Ruska, což samozřejmě není únosné. Čelí rekordním cenám na benzinkách. Ale nikdo dosud neslyšel o tom, že by Keystone XL měl být znovu oživen. U nás v Evropě, nedaleko od českých hranic, leží ohromná naleziště břidlicového plynu. Rozprostírají se napříč bývalou NDR, ale jsou kvůli Zeleným tabu. Spolková vláda chce brzký konec plynu z Ruska „řešit“ napojením na islámské režimy typu Katar a jejich z podstaty výrazně dražší zkapalněný plyn (ale zase ta nižší spotřeba...). Občanští demokraté v české vládní koalici si privátně a občas už i veřejně stěžují, že na unijní úrovni nikdo o zpomalení dosavadního tempa s dekarbonizací nechce slyšet. Dohromady je dnes v zájmu všech těchto politických sil mít tu fantastickou (a z českého pohledu vnucenou) transformaci nastartovanou, dokud jsme pod dojmem války na Ukrajině. A pak přijde Joe Biden na tiskovou konferenci.