Zdechovský: Nemůžeme mít pověst černoprdelníků, kteří jdou s každým
ROZHOVOR
Poté, co lidovci a STAN v úterý definitivně oznámili konec koaliční spolupráce, obě strany narychlo mění volební strategie. KDU-ČSL předpokládala, že Starostové a nezávislí na kandidátkách lidovců zůstanou, ti to však odmítli a připravují vlastní kandidátní listiny. Zatímco lidovci s takovou variantou podle europoslance Tomáše Zdechovského uvnitř strany počítali, předseda STAN Petr Gazdík v úterý novinářům řekl, že taková dohoda nebyla. Podle Zdechovského nyní strana musí zahájit intenzivní kampaň a voliče přesvědčit, že nejsou amatéři.
Jste jedním z těch, kteří aktuálně rozpad koalice KDU-ČSL a STAN kritizují. Jaké to podle vás může mít pro lidovce důsledky?
Může to mít za důsledek, že v české části, kde KDU-ČSL není silná, přijdeme o poměrně zajímavé osobnosti. Na začátku jsem zastáncem koalice nebyl a přišlo mi to velice riskantní, ale když to Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka rozhodli, tak jsme ji měli udržet. Deseti procent jsem se nebál.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Proč jste chtěl v koalici pokračovat?
Myslím, že každá koalice se musí odpracovat. Průzkumy nejsou volební výsledky. Ještě ani nebyly zformované a představené kandidátky. Neprezentovali jsme volební program a odpískat to jen na základě několika výzkumů bylo z mého pohledu předčasné.
Byli jste jako europoslanci z vedení strany o rozpadu koalice předem informováni? A komunikovali jste s vedením průběh jednání?
Určitě. KDU-ČSL je dnes zdravě sebevědomá strana a funguje tam to, co ve straně za celou dobu, co v ní jsem, nepamatuji. Vedení pod Pavlem Bělobrádkem je ochotné a schopné komunikovat. Několikrát jsem s ním otevřeně mluvil a říkal jsem mu svůj postoj. Na jednání mezi lidovci a STAN jsem sice nebyl, ale kdykoliv měl kdokoliv jakýkoliv dotaz, tak o tom s námi vedl diskuzi.
Jaká byly jeho argumenty pro ukončení koaliční spolupráce?
Od začátku tam byla dohoda, že když to nebude vycházet v průzkumech, že se nic neděje a že STAN půjde na kandidátku KDU-ČSL. Taková byla od začátku rétorika i dovnitř strany, protože koalice z počátku měla uvnitř strany řadu odpůrců a tento argument je tehdy přesvědčil.
Vědělo to od začátku i hnutí STAN? Předseda Petr Gazdík totiž v úterý krátce po rozpadu koalice ve sněmovně řekl, že žádná taková dohoda mezi stranami nebyla.
Nevím, jestli tato taktika byla známá i Starostům. Zřejmě to asi nebylo úplně dobře komunikováno, ale my to tak měli nastavené od začátku.
Co tedy nyní musíte jako strana za tři měsíce udělat, abyste přesvědčili voliče a získali jejich důvěru?
Já jsem chtěl svou kritikou rozpadu koalice vyjádřit, ať se vzpamatujeme. Pokud se chceme podílet na vládě, tak prostě musíme překročit deset procent a nesmíme čekat na to, jestli nás někdo vezme do koalice. Musíme vytáhnout naše lídry a začít dělat volební kampaň a pořádně makat. Moc jsme toho ještě neukázali Byl jsme trochu frustrovaný z toho, že něco takového uděláme v polovině prázdnin. To se prostě nedělá a někdo to musí říct. Takhle se nerozhoduje. Musíme být od začátku čitelná strana, nemůžeme se rozhodovat emocionálně a musíme být racionálně budovaná moderní strana, ne KDU-ČSL jako tzv. černoprdelníci, kteří půjdou s kýmkoliv, kdekoliv, ale musí to být suverénní strana, která nabídne alternativu k Andreji Babišovi.
Jak myslíte, že vás nyní vnímají voliči?
Myslím, že na voliče působíme trošku jako amatéři. Vyjedeme s bilboardy a pár týdnů na to je vše jinak. Jako bratři se STAN točíme spoty a nyní již bratry nejsme.
Napsal jste, že to podle vás pohřbí KDU v Čechách, čím přesně a proč?
V české části třeba ve Středočeském kraji nebo v Plzeňském šli na kandidátku osobnosti a teď je velmi málo času na to, abychom podobné osobnosti získali.