Vyšetřovatel OSN v Palestině rezignoval. Izrael mu dva roky neudělil vízum
Palestinská otázka
Zvláštní vyšetřovatel při OSN, jehož cílem bylo dohlížet na dodržování lidských práv v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu, rezignoval. Donutily ho k tomu obstrukce ze strany Izraele. Izraelci s ním nespolupracovali, po dva roky mu neudělili vízum a neumožnili mu tak přístup na okupovaná palestinská území, píše Jerusalem Post.
Indonésan Makarim Wibisono byl do funkce jmenován v roce 2014. ,,Ujal jsem se tohoto mandátu s tím, že mi jako nezaujatému a objektivnímu pozorovateli zajistí přístup na okupovaná území,“ komentoval to Wibisono. Ve svém rezignačním dopise ale podotkl, že se mu tohoto nepodařilo docílit po dobu dvou let.
,,Bohužel bylo moje úsilí na zlepšení života palestinských obětí, jejichž práva jsou porušována, od začátku mařeno,“ vysvětlil. Podle svých slov poslal Izraelcům v říjnu 2015 definitivně poslední dopis, v němž žádal o umožnění přístupu na palestinská území do konce kalendářního roku. ,,Na mou poslední žádost o vízum jsem nedostal žádnou odpověď. Proto s hlubokou lítostí oznamuji, že nedojde k naplnění předpokladů, na jejichž základě jsem se mandátu ujal,“ doplnil.
Makarim Wibisono dále vyjádřil naději, že jeho nástupce bude ve svém poslání úspěšnější a že se mu podaří vyřešit současnou bezvýchodnou situaci. Důležité je také podle něj ubezpečit palestinský lid, že ani po půl století okupace na něj svět nezapomněl. Ostatně Izrael je jediný stát světa, kterému Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přidělil stálého zvláštního vyšetřovatele. V ostatních zemích funguje pouze prozatímní komisař či vyšetřovatel.
Úřad zvláštního vyšetřovatele se zaměřuje pouze na dodržování lidských práv Palestinců, ne na Izraelce. Izrael kvůli tomu opakovaně protestoval. Tvrdil, že je tento mandát ,,trvalým pokračováním zaujatosti vůči židovskému státu“. Z toho důvodu s vyšetřovatelem odmítl spolupracovat.
Čtěte také: Zjištění WSJ: Obama nasadil špiony na izraelského premiéra
Ve spojitosti s Izraelem prohlásil kandidát na prezidenta USA Donald Trump, že by v případě svého zvolení ,,ponechal možnost špionáže či špehování nepřátel USA“ jako je právě Izrael. Tím by podle svého mínění ponechal otevřenou možnost pro Spojené státy americké ,,podnikat cokoliv, co by je činilo velmi, velmi silným státem“.