Kvůli volejbalu musela dívka do vězení. Teď je volná
Soud v Teheránu zrušil obvinění proti íránsko-britské studentce Ghoncheh Ghavamiové, která se vloni zúčastnila demonstrace za právo žen na sledování volejbalového zápasu mužů mezi Íránem a Itálií. Za to si měla odsedět rok v íránském vězení. „Je volná,“ řekl její bratr Iman Ghavami pro britský list The Guardian.
Íránské úřady vinily Ghavamiovou oficiálně ze spojení s opozicí a z kontaktů se zahraničními televizními kanály. Nakonec strávila pět měsíců v íránském vězení, které je nechvalně známé držením oponentů režimu a přezdívá se mu Evinská univerzita. V loňském listopadu ji pustili na kauci a soud nyní rozhodl, že se do věznice už nemusí vrátit.
„Soud upustil od zbývajících sedmi měsíců trestu,“ řekl pro britský server bratr šestadvacetileté Ghavamiové. List zároveň upozornil na to, že je zvláštní, proč najednou úřady změnily názor. Objevují se spekulace, že to způsobil mezinárodní tlak.
Čtěte také: Írán propustil íránsko-britskou studentku na kauci z vězení
Případ studentky komplikovalo také její dvojí občanství, které Írán nepřipouští. Proto nemohla využít pomoc britského velvyslanectví. Na protest proti podmínkám svého věznění držela Ghavamiová dva týdny hladovku. Petici za její propuštění podepsaly statisíce lidí. Velká Británie vyjádřila nad jejím zatčením zděšení.
Podle Amnesty International byla Ghavamiová umístěna na samotce, neměla přístup k právníkovi, zadržována byla bez legitimní obžaloby, rodiče za ní prvních padesát dní vůbec nemohli. Právníka k dívce íránské úřady pustily až pouhé dva dny před samotným soudem, více než sto dnů od jejího zadržení.
Zákon zakazující vstup ženám na stadiony vešel v platnost už v roce 1979. Hráči jsou na nich nevhodně oblečeni, ve smyslu neislámsky. Ženy je tak potřeba před tím chránit, navíc i prý před „oplzlým“ chováním mužů. Zákaz se vztahuje také na ženy novinářky.