Drobní akcionáři, neplačte. Tykače chtějí obžalovat za CS fondy

Spis leží u státního zástupce

Drobní akcionáři, neplačte. Tykače chtějí obžalovat za CS fondyAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie navrhla obžalovat miliardáře Pavla Tykače v kauze vytunelovaných CS fondů. Uvedla to Česká televize. Podnikatel je v případu znovu stíhaný od ledna 2013, kdy obnovu řízení v případu potvrdil Vrchní soud v Praze. Případ se týká obvinění z podvodu. Z vytunelovaných CS fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun.

Obnovu dříve zastaveného trestního řízení povolil pražský městský soud v srpnu 2012. Případ se pak po rozhodnutí vrchního soudu, ke kterému se Tykač odvolal, vrátil do fáze po sdělení obvinění a policie ho začala vyšetřovat. Nyní spis předala státnímu zástupci, který rozhodne, zda obžalobu podá, nebo rozhodne jinak.

Případ znovu otevřel v roce 2012 podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot. Soud jej vyslechl jako svědka v hlavním líčení se dvěma muži – někdejším úředníkem ministerstva financí a jednatelem firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Bušek mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat. Oba obviněné soud nakonec osvobodil. Státní zastupitelství pak žádalo vzhledem k výpovědi obnovu řízení v případu Tykače, o čemž rozhodoval Městský soud v Praze a uvedl, že zastavení stíhání žalobcem v roce 2007 bylo ve světle nových informací předčasné. Výslechy dalších svědků podle něj mohou přinést nové důkazy. 

Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky. Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech. 

Ovládl banky i investiční fondy

Pavel Tykač patří mezi nejbohatší Čechy. V žebříčku českých a slovenských miliardářů se dlouhodobě objevuje na předních příčkách s majetkem v desítkách miliard. Podnikat začal po převratu, kdy založil společnost Vikomt a jejím prostřednictvím dovážel do Čech počítačové příslušenství.

Čtěte také: Pět procent Čechů vlastní 45 procent bohatství

Úspěšnou firmu ale ještě v první polovině 90. let vyměnil za skupinu Motoinvest, s níž se vrhnul do finančních vod. Jejím prostřednictvím ovládl při kupónové privatizaci pod heslem „Drobní akcionáři, neplačte“ některé banky a investiční fondy.

V rychlém sledu ovládl královéhradeckou Regiobanku, kterou po dvou letech se ziskem prodal IPB. Jednu z nejvýznamnějších akvizic Motoinvestu představovala Agrobanka, kterou ovládl v roce 1995 a která brzy na to skončila na pokraji krachu. O její záchranu se musela postarat centrální banka, která zajistila finanční náplast a jednu z rozdělených částí banky následně prodala americké GE Capital Bank. Ušetřená nezůstala ani Plzeňská banka, která po převzetí Motoinvestem skončila v likvidaci.

Čtěte také: Kellner údajně zchudl o 18 miliard, i tak vede český žebříček

V souvislosti s kauzou vytunelování CS fondů Tykač v roce 1997 Motoinvest prodal a na několik let se vytratil z povědomí. V roce 2006 se znovu objevil na scéně jako spolumajitel druhé největší uhelné společnosti Mostecké uhelné, dnes Czech Coal Investments.

Sdílet:

Hlavní zprávy