Za Švýcary do slzavého údolí

Za Švýcary do slzavého údolí 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Ekonomové a makléři napjatě vyhlížejí dnešní zasedání bankovní rady České národní banky. S jistotou očekávají, že bankéři pouze potvrdí rozhodnutí udržet kurz koruny nejméně na 27 korunách za euro. Třeba ale naznačí, kdy jsou ochotni korunu uvolnit. Tím ohlásí termín, kdy může nastat „korunový šok“ s vážným dopadem na ekonomiku.

„Budeme druhým Švýcarskem střední Evropy“ prohlásil na Pařížské mírové konferenci v roce 1919 ministr obrany Václav Klofáč a chtěl tím naznačit, že Češi nebudou utlačovat národnostní menšiny nově založeného Československa. Jeho slovy se dodnes ohánějí v různých souvislostech různí politici, nejčastěji s odkazem na švýcarskou prosperitu. Klofáčova vize se však plní za okolností, které nejsou úplně příjemné. Češi totiž stojí před stejnou zkouškou, kterou museli podstoupit letos v lednu Švýcaři. Země helvétského kříže po třech letech uvolnila kurz franku z hranice 1,20 franku za euro, ten rázem posílil o patnáct procent a země pravděpodobně spadla do recese. Také Česká národní banka drží korunu na nízkých hodnotách a pokud kurz hrozí prorazit hranici 27 korun za euro, bankéři nákupem deviz srážejí hodnotu zpátky. Kurz se prý uvolní nejdříve v druhé polovině roku 2016 a je dost dobře možné, že o tom rozhodne zasedání bankovní rady přesně za dvanáct měsíců. Nutným předpokladem je rychlejší růst cen.

Bankéři z ČNB tvrdí, že uvolnit kurz půjde bez rizika, to jim však vyčítá například analytička Raiffeisen Banky Helena Horská. Podle ní by bylo lepší veřejnost připravit, že se něco dramatického přihodit může. Právě Švýcaři by mohli vyprávět, že jde o choulostivou operaci, která může tvrdě zasáhnout každého. Půl roku po uvolnění kurzu, kterému se dodnes říká „Frankenschock“, bylo spíše cestou slzavým údolím než procházkou růžovým sadem. V prvním čtvrtletí poklesla ekonomika o dvě promile, k dalšímu poklesu došlo podle prvních odhadů ve čtvrtletí druhém. Posílení franku zdražilo vývozy a objem exportu tak propadl za pololetí o víc než dvě procenta. Nejvíc to pocítili farmaceuti, naopak propadu se vyhnuli hodináři. Stížnosti podnikatelských svazů doplňují i nářky restauratérů, kteří přišli o zahraniční klientelu. V tradičně exportní ekonomice se proto začalo propouštět a tím byli postiženi i běžní občané, tedy konzumenti. Těm se ze začátku posílení franku líbilo, protože začaly klesat ceny a vyplatilo se tedy nakupovat. Spotřebitelé také zachránili hospodářství před hlubším propadem. Podle výzkumné společnosti SECO se však začali bát o práci a tak se jejich celková nálada nezměnila.

Pokles před volbami

Exportní země Česko tedy může zažít něco podobného a to neslibuje skvělé vyhlídky pro zdejší vývozní firmy. Mohou na tom být dokonce ještě hůř, než ve Švýcarsku. ČNB chce počkat, až porostou mzdy, pak uvolní kurz koruny, a exportérům tak vyrostou náklady hned dvakrát. Když se problémy vývozců rozšíří na celou ekonomiku, pak to bude nepříjemné nejen pro podniky, ale také pro vládu Bohuslava Sobotky. Svou popularitu spojuje s rostoucím hospodářstvím a teď hrozí, že koncem roku 2016 ekonomika najednou zpomalí. S výhledem na volby v roce 2017 samozřejmě o postoje podnikatelů nepůjde, důležitější bude nálada spotřebitelů. Posílení koruny může být sympatické také Čechům, i když k poklesu cen by u nás podle výhledu ČNB dojít nemělo. Co když se však rozšíří nejistota spojená třeba s propouštěním v některých podnicích? Pak by mohly vládní strany prohrát volby. Nebylo by lepší čistě z politických důvodů udržet slabou korunu do konce roku 2017?

Česko není Švýcarsko a platí to i pro jejich centrální banky. Konkrétně ČNB nemohou politici přímo přikázat, aby kurz držela, případně uvolnila, jak se stalo Švýcarům. Naopak švýcarská SNB může dopadům silnějšího kurzu čelit oslabením základní úrokové sazby do záporných čísel, což si jejich zdejší kolegovou dovolit nemohou. Třeba se dá věřit, že čeští bankéři v ospalých českých poměrech zvládnou delikátní operaci lépe než Švýcaři v zemi, kde je sledování ekonomických dat národním sportem. Ale už předem není tuzemským bankéřům co závidět, pokud se uvolnění kurzu koruny stane námětem předvolebních kampaní.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články